Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об осуществлении правосудия и уголовного производства в связи с проведением антитеррористической операции

Заключение к проекту закона Украины от 08.08.2014 № 4447а
Дата рассмотрения: 11.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" (реєстр. N 4447а від 08.08.2014 р.)

У законопроекті пропонується встановити правила зміни підсудності цивільних, господарських та адміністративних справ та підсудності й підслідності кримінальних проваджень "у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції".

Головне управління за результатами аналізу законопроекту в цілому погоджується з необхідністю прийняття закону відповідного змісту. У той же час до поданої редакції законопроекту виникають суттєві зауваження, які полягають у наступному:

1. У законопроекті пропонується змінювати підсудність цивільних, господарських та адміністративних справ та підсудність і підслідність кримінальних проваджень "у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції" (ч. 1 ст. 1 проекту). При цьому "неможливість здійснювати правосуддя" має визначатись Державною судовою адміністрацією України шляхом складання переліку місцевих та апеляційних судів, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції і в яких неможливо здійснювати правосуддя (ч. 4 ст. 1 проекту).

На нашу думку, запропонований механізм визначення "неможливості здійснення правосуддя" є досить непевним. Адже при його застосуванні певний суд включається до відповідного переліку, але рішення про зупинення здійснення у ньому правосуддя не приймається. У зв'язку з цим може виявитись, що кримінальні провадження та цивільні справи у цьому суді не розглядатимуться (оскільки прийнято рішення про зміну їх підсудності), а адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення будуть і далі розглядатись (оскільки відповідне рішення щодо них не прийнято), що не можна вважати доречним.

Було б правильним визнати, що правосуддя взагалі не може нормально здійснюватись судами на територіях, які контролюються терористами і де тимчасово відсутня державна влада України. Адже практично будь-яке рішення у справі, яка розглядається судом на такій території, може прийматись судом під диктовку терористів або й прямо під загрозою застосування зброї. Тому видається необхідним повністю зупинити роботу судів на тих територіях, які контролюються терористичними угрупованнями, і вже на основі такого зупинення вирішувати питання про зміну підсудності справ та проваджень, які мали б розглядатись у цих судах. Оскільки відповідно до Конституції України (п. 23 ч. 1 ст. 106) повноваження щодо утворення (а отже й ліквідації) судів належать Президенту України, то саме на нього в межах цих повноважень доречно покласти й повноваження на тимчасове зупинення роботи судів на територіях Донецької та Луганської областей, які тимчасово контролюються терористичними угрупованнями, і це слід було б передбачити у законопроекті.

Опрос