Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 177 Семейного кодекса Украины (относительно защиты жилищных прав ребенка в случае нарушений их родителями)

Заключение к проекту закона Украины от 13.03.2014 № 4430
Дата рассмотрения: 16.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 177 Сімейного кодексу України (щодо захисту житлових прав дитини у випадку порушень їх батьками)" (N 4430 від 13.03.2014 р.)

У законопроекті пропонується доповнити підстави відмови органами опіки та піклування у наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини, а також розширити сферу договорів, які батьки дитини не мають права укладати без дозволу цих органів.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає за доцільне зазначити наступне.

1. Пропозиції до частини 2 статті 177 Сімейного кодексу України, відповідно до яких без дозволу органів опіки і піклування батьки малолітньої дитини не мають права вчиняти правочини щодо її майнових прав, зокрема, укладати кредитні договори, надані під заставу майна, не містять вказівки, яке саме майно має бути предметом застави за кредитним договором, який батьки малолітній дитини не матимуть права укладати без дозволу органу опіки та піклування. При цьому варто зауважити, що питання щодо застави нерухомого майна вже належно врегульовано чинним законодавством України. Відповідно до статті 13 Закону України "Про заставу" договір застави повинен бути укладений у письмовій формі. У випадках, коли предметом застави є нерухоме майно, космічні об'єкти, транспортні засоби, що підлягають державній реєстрації, договір застави повинен бути нотаріально посвідчений на підставі відповідних правовстановлюючих документів. При цьому частиною 2 статті 177 Сімейного кодексу України вже передбачена необхідність дозволу органів опіки та піклування на вчинення правочинів, які підлягають нотаріальному посвідченню.

2. Запропонована редакція частини 4 статті 177 Сімейного кодексу України "Дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини надається органом опіки та піклування навіть якщо дитина не є власником (співвласником) приміщення або не користується ним та не зареєстрована за містом знаходження житла, після перевірки, що проводиться протягом одного місяця, і лише в разі гарантування збереження права дитини на житло", на нашу думку, викликатиме певні ускладнення при правозастосуванні. Тому у відповідних змінах до доцільно було б уточнити, що дозвіл на вчинення правочинів щодо майна, власником (співвласником) якого не є дитина, зокрема житла, в якому вона не зареєстрована і яким вона не користується, може надаватися лише за умови, якщо є обгрунтовані підтвердження, що такий правочин не порушить права та законні інтереси дитини, з визначенням переліку таких обставин.

Опрос