Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно усиления ответственности за незаконное обращение с оружием, боевыми припасами или взрывчатыми веществами

Заключение к проекту закона Украины от 11.03.2014 № 4398
Дата рассмотрения: 13.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами"

У законопроекті пропонується посилити кримінальну відповідальність за злочини, пов'язані з незаконним обігом вогнепальної та холодної зброї, бойових припасів, вибухових речовин, вибухових пристроїв шляхом збільшення строків покарання у виді позбавлення волі, передбачених статтею 263 Кримінального кодексу України (далі - КК) "Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами".

Головне науково-експертне управління, розглянувши даний проект, не вважає за можливе підтримати його прийняття з огляду на таке.

Суть пропонованої законопроектом нової редакції статті 263 КК зводиться до наступного: максимальне покарання у виді позбавлення волі у санкції частини першої цієї статті збільшується з семи до десяти років; за носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу (частина друга статті 263 КК у редакції проекту) встановлюється покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з одночасною відмовою від таких альтернативних видів покарань, як штраф, громадські роботи, арешт та обмеження волі. Таким чином, злочин, передбачений частиною першою статті 263 КК, законопроектом пропонується віднести до категорії тяжких, а передбачений частиною другою - до злочинів середньої тяжкості.

На наш погляд, будь-яке посилення кримінальної відповідальності повинно бути належним чином обгрунтовано відповідними статистичними, кримінологічними та іншими необхідними даними, які засвідчували б необхідність такого законодавчого кроку. Проте у Пояснювальній записці до законопроекту відсутні будь-які вагомі аргументи на користь зазначених вище змін до КК. Крім того, прийняття запропонованих змін, на нашу думку, не узгоджується з одним з основних кримінально-правових принципів - співрозмірності злочину та покарання (стаття 65 КК), оскільки до категорії тяжких законодавець зазвичай відносить ті умисні злочини, якими завдано великої шкоди. Наприклад, позбавленням волі на строк до 10 років карається заподіяння тяжких тілесних ушкоджень за обтяжуючих обставин (частина 2 статті 121 КК). Встановлення такого ж покарання за незаконне виготовлення вогнепальної зброї чи володіння нею, тобто за діяння, які не завдають самі по собі великої (тяжкої) шкоди правоохоронюваним інтересам, а лише створюють загрозу виникнення такої шкоди, є надмірним.

Опрос