Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усовершенствования защиты прав потребителей финансовых услуг

Заключение к проекту закона Украины от 29.07.2014 № 4391а
Дата рассмотрения: 05.09.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг" (реєстр. N 4391а від 29.07.2014 р.), внесений народними депутатами України Д. В. Дзензерським, С. В. Мартиняком, О. П. Кайдою та іншими

У законопроекті з метою посилення захисту прав споживачів фінансових послуг пропонується внести ряд змін до Цивільного та Цивільного процесуального кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про Національний банк України" та деяких інших. На думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, прийняття проекту сприятиме створенню надійної державної системи захисту прав споживачів фінансових послуг, що матиме наслідком покращення інвестиційного клімату в країні та залучення грошових коштів населення в фінансовий ринок.

Головне управління, розглянувши зазначену законодавчу пропозицію, вважає за необхідне висловити щодо її змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У проекті пропонується доповнити КУпАП новою статтею 1563 "Порушення прав споживачів фінансових послуг". Проте слід звернути увагу на те, що у чинної редакції цього Кодексу вже є стаття 1563 з назвою "Порушення встановлених законодавством вимог щодо заборони реклами та спонсорства тютюнових виробів". У зв'язку з цим пропонуємо змінити номер статті, якою доповнюється КУпАП, на 1564, а також внести відповідні уточнення до інших статей цього Кодексу. Вважаємо також, що певного уточнення вимагає і зміст статті, якою доповнюється КУпАП. Річ у тому, що у цій статті встановлюється відповідальність лише за відмову посадових осіб фінансових установ у наданні громадянам-споживачам необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про фінансову послугу (частина 1), надання зазначеними посадовими особами недостовірної інформації про фінансову послугу, в разі якщо ця інформація не зашкодила життю, здоров'ю та майну споживача (частина 2), бездіяльність цих посадових осіб щодо приведення недостовірної інформації про фінансову послугу до відповідності або повторне надання такої інформації протягом року (частина 3). Виходячи з цього, пропонуємо уточнити назву статті, додавши до неї слова "на отримання інформації про фінансову послугу".

2. На нашу думку, зміни до частини 2 статті 1061 ЦК України мають бути доповнені визначенням наслідків невиконання банком обов'язку повідомлення вкладника про зменшення розміру процентів за вкладом.

2. Головне управління не підтримує внесення запропонованих змін до статей 3, 45 та 114 ЦПК України щодо надання у передбачених законом випадках органам та особам, які мають право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, права на звернення до суду за захистом невизначеного кола осіб. Це пояснюється тим, що у проекті відсутнє визначення правових наслідків таких позовів (яке, наприклад, є у Законі України "Про захист прав споживачів"), без чого подання таких позовів позбавлено практичного змісту, а також не визначений процесуальний порядок розгляду відповідних справ. Крім цього, сама по собі проблематика позовів в інтересах невизначеного кола осіб, на нашу думку, виходить за межі предмету проекту. Зазначене зауваження також стосується змін до статті 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

3. У пункті 72) доповнень до ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" пропонується дати визначення терміну "споживач". Враховуючи сферу дії даного Закону (яка до того ж відображена у даному визначенні), а також те, що зміст терміну "споживач" розкрито в ст. 1 Закону України "Про захист прав споживачів", пропонуємо уточнити, що в цій статті мова йде про визначення змісту терміну "споживач фінансових послуг (у подальшому - споживач)". Крім цього, у цьому визначенні, а також у визначенні змісту терміну "клієнт" варто врахувати, що послугу як об'єкт цивільних прав "надають", а не "придбавають", як це передбачено у проекті.

Опрос