Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации" (относительно первоочередной мобилизации военнослужащих и работников правоохранительных органов)

Заключение к проекту закона Украины от 29.07.2014 № 4387а
Дата рассмотрения: 06.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (щодо першочергової мобілізації військовослужбовців та працівників правоохоронних органів)"

У законопроекті пропонується шляхом доповнення Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" новою статтею 22-1 передбачити першочерговий призов під час мобілізації військовослужбовців та працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, а також працівників правоохоронних органів, які мають досвід військової справи для професійного несення воєнної служби.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, вважає його неприйнятним з огляду на таке.

1. Законопроект помилково передбачає призов на військову службу по мобілізації осіб, які вже перебувають на військовій службі у Збройних силах та інших військових формуваннях та на службі у правоохоронних органах України. Звертаємо увагу, що на військову службу у зв'язку з мобілізацією здійснюється призов військовозобов'язаних та резервістів, а не осіб, які і так вже перебувають на військовій службі або службі у правоохоронних органах (див. статтю 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", статті 1, 22, 23, 25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

2. Цивільні працівники Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань працюють у вищенаведених військових формуваннях та правоохоронних органах на підставі трудових договорів і контрактів і за суттю своєї діяльності нічим не відрізняються від працівників цивільних підприємств, установ і організацій (див. наприклад, ч. 6 статті 9 Закону України "Про Національну гвардію України", статтю 5 Закону України "Про Збройні Сили України"). Тому першочерговість їх призову на військову службу по мобілізації не має розумного обгрунтування ані з міркувань здорового глузду, ані з міркувань соціальної справедливості.

3. Ідея законопроекту щодо надання преференцій певним категоріям громадян щодо черговості призову на військову службу під час мобілізації, на наш погляд, не може бути визнана прийнятною.

Слід нагадати, що мобілізація - це комплекс заходів, спрямованих на виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України (стаття 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

Відповідно до статті 65 Конституції України "захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України". При цьому Основний Закон не виділяє будь-які категорії громадян, на яких цей обов'язок має поширюватись у першу чергу. Адже не може бути привілеїв чи обмежень громадян за будь-якими ознаками (стаття 24 Конституції України).

Опрос