Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О восстановлении доверия к судебной власти в Украине

Заключение к проекту закона Украины от 11.03.2014 № 4378-1
Дата рассмотрения: 26.03.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя розглянув на своєму засіданні 26 березня 2014 р. (Протокол N 25) проект Закону України "Про відновлення довіри до судової системи України", внесений Кабінетом Міністрів України (реєстр. N 4378 від 06.03.2014 р.), проект Закону України "Про відновлення довіри до судової системи України" (реєстр. N 4378-1 від 25.03.2014 р.) (доопрацьований), внесений народними депутатами України Дерев'янком Ю. Б., Агафоновою Н. В., Лабунською А. В., Стаднійчуком Р. В., Ємцем Л. О., Бондарчуком О. В.

Відповідно до пояснювальної записки, метою законопроекту реєстр. N 4378 є утвердження в суспільстві верховенства права та законності, відновлення довіри до судової системи України, звільнення з посад осіб, які виносили рішення, спрямовані на обмеження конституційних прав і свобод громадян, у тому числі на участь у мирних зібраннях або у зв'язку з участю у мирних зібраннях, зниження рівня корупції в системі судів загальної юрисдикції. Цей законопроект визначає правові та організаційні засади проведення спеціальної перевірки суддів судів загальної юрисдикції (далі - перевірка суддів) як тимчасового, посиленого заходу з використанням існуючих процедур розгляду питань про притягнення суддів загальної юрисдикції до дисциплінарної відповідальності і звільнення з посади у зв'язку з порушенням присяги, з метою підвищення авторитету судової влади в України та довіри громадян до судової гілки влади, відновлення законності і справедливості.

Законопроектом реєстр. N 4378-1 визначено, що перевірка суддів проводиться протягом одного року з моменту формування складу Тимчасової спеціальної комісії, що створюється у порядку, визначеному статтею 4 цього законопроекту. При цьому заяви про проведення перевірки індивідуально визначеного судді (суддів) згідно статті 3 цього Закону можуть бути подані до Тимчасової спеціальної комісії юридичними або фізичними особами протягом шести місяців з моменту опублікування у газеті "Голос України" повідомлення про її створення. Проектом передбачається низка підстав, за якими суддя суду загальної юрисдикції підлягає перевірці. Повноваження з проведення перевірки суддів пропонується надати Тимчасовій спеціальній комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції яка складається із 15 членів. Пропонується наступний порядок формування зазначеної Комісії: Верховний Суд України призначає до Тимчасової спеціальної комісії 5 членів, які повинні бути суддями у відставці, що протягом останніх п'яти років перебування на посаді судді не обіймали адміністративні посади в судах. Урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики та Верховна Рада України призначають до Тимчасової спеціальної комісії по 5 членів - представників громадськості, які є громадянами України та мають вищу юридичну освіту. Тимчасова спеціальна комісія діє при Вищій раді юстиції. Також проект визначає основні засади діяльності Тимчасової спеціальної комісії (порядок проведення її засідань, механізм отримання матеріалів, необхідних для проведення перевірки суддів тощо), заходи, які застосовуються за результатами проведення перевірки суддів. Законопроектом також пропонується внести зміни до Законів України "Про судоустрій і статус суддів" та "Про Вищу раду юстиції" щодо порядку призначення суддів на адміністративні посади, розширення підстав припинення повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції, порядку обрання делегатів на з'їзд суддів України тощо.

Опрос