Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно усовершенствования осуществления налогового контроля за трансфертным ценообразованием)

Заключение к проекту закона Украины от 06.03.2014 № 4375
Дата рассмотрения: 24.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням)"

У законопроекті пропонується внести зміни у порядок застосування трансфертного ціноутворення, запровадження яких, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, дозволить "виключити значну кількість суперечливих питань в Податковому кодексі України, що стосуються здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням. Це призведе до унеможливлення фіскалізації адміністрування податку на прибуток та податку на додану вартість та донарахувань податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість без використання методів трансфертного ціноутворення лише на підставі визначених державою джерел інформації про ринкові ціни".

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. У законопроекті пропонується виключити з переліку контрольованих операцій господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - резидентами. Адже, як зазначається у Пояснювальній записці до законопроекту, такі положення Податкового кодексу України не відповідають рекомендаціям Організації економічного співробітництва та розвитку щодо трансфертного ціноутворення від 2010 року (Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administration), згідно з якими правила моніторингу трансфертного ціноутворення повинні поширюватися лише на міжнародну торгівлю, яку здійснюють суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності. Можна певною мірою погодитися із зазначеним обгрунтуванням, проте одночасно слід звернути увагу на те, що віднесення до контрольованих операцій господарських операцій, які здійснюються платником податку з пов'язаними особами - резидентами, мало на меті обмежити можливості податкової оптимізації платниками податків щодо господарської діяльності в межах України. Можливо було б логічним не вилучати зазначені норми, а уточнити перелік таких господарських операцій та коло пов'язаних осіб, які їх здійснюють.

2. У законопроекті пропонується виключити норму пп. 39.5.2.12 пп. 39.5.2 п. 39.5 статті 39 Податкового кодексу України, згідно з якою "під час проведення перевірки територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, має право застосувати інші методи (комбінацію методів) визначення ціни контрольованих операцій, якщо ним доведено, що застосований платником податків метод (комбінація методів) не дає змогу правильно визначити ціну контрольованої операції". Можна погодитися з такою пропозицією, оскільки зазначена норма суперечить чинним вимогам пп. 39.5.2.13 цього ж пп. 39.5.2 п. 39. 5 статті 39 Кодексу, яким визначено, що "застосування методів (комбінації методів) визначення ціни контрольованих операцій, не встановлених цією статтею, забороняється". У той же час пункт 39.3 статті 39 Податкового кодексу України містить виключний перелік методів визначення ціни у контрольованих операціях і допускає тільки "використання комбінації двох і більше методів, передбачених цим підпунктом".

Крім того, прийняття такої пропозиції дозволить усунути можливість прийняття посадовими особами контролюючих органів суб'єктивних рішень при визначенні ціни контрольованих операцій. Водночас у разі виникнення необхідності застосування інших методів визначення ціни, ніж тих, що містить Податковий кодекс України, то, зважаючи на вимоги п. 7.3 статті 7 цього Кодексу, до зазначеної статті 39 мають бути внесені відповідні зміни.

3. У законопроекті пропонується визначити, що стаття 39 Податкового кодексу України, у якій визначається порядок застосування трансфертного ціноутворення, набирає чинності з 1 січня 2014 року замість 1 січня 2013 року, як це передбачено чинними вимогами цього Кодексу, а першим податковим звітним періодом для подання звіту про контрольовані операції має бути не період з 1 вересня по 31 грудня 2013 року, а податковий рік, який починається з 1 січня 2014 року.

Опрос