Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах депутатов Верховной Рады Автономной Республики Крым, местных советов и сельских, поселковых, городских голов" (относительно особенности выборов городских голов абсолютным большинством избирателей)

Заключение к проекту закона Украины от 03.03.2014 № 4344
Дата рассмотрения: 09.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (щодо особливості виборів міських голів абсолютною більшістю виборців)" (реєстр. N 4344 від 03.03.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто зазначений законопроект, яким пропонується внести до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі - Закон) численні зміни з метою запровадити обрання міських голів за мажоритарною системою абсолютної більшості. Зокрема, обраним міським головою буде вважатися кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні (нова частина 7 статті 76). Якщо в першому турі жоден кандидат не набрав абсолютної більшості голосів, проводиться другий тур виборів між двома кандидатами, які набрали найбільшу кількість голосів виборців. Обраним за результатами повторного голосування вважається кандидат, який одержав більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні (нова частина 15 статті 78).

Головне науково-експертне управління в цілому підтримує загальну ідею законопроекту, оскільки його прийняття може сприяти подоланню певних недоліків у мажоритарній виборчій системі відносної більшості, що застосовується в Україні, у тому числі, при виборах міських голів. Зокрема, до таких недоліків відноситься так звана "втрата голосів" виборців, поданих за кандидатів, які не стали переможцями, а також велика вірогідність обрання на вказані посади осіб, які не користуються достатньою підтримкою територіальної громади, що, очевидно, не можна вважати справедливою умовою визначення результатів виборів.

За результатами розгляду поданого законопроекту, Головне управління вважає за необхідне висловити наступні зауваження щодо змісту законопроекту:

1. Проектом пропонується введення мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості для виборів міських голів, тоді як існуюча виборча система для сільських та селищних голів залишається незмінною. Така диференціація виборчих систем, на наш погляд, є не достатньо обгрунтованою. Адже за змістом Конституції України природа та правовий статус посад сільського, селищного та міського голів загалом є ідентичними.

2. Значна частина новел законопроекту має "технічний" характер, оскільки зводиться до доповнення приписів Закону нормами про повторне голосування у другому турі виборів міських голів (наприклад, зміни до статей 27, 28, 31, 32, 47, 53, 56 Закону).

Цілком слушними є пропозиції щодо: уточнення порядку відкликання офіційних спостерігачів від кандидатів, що балотуються на виборах, та політичних партій, припинення повноважень офіційних спостерігачів за їх власною заявою (зміни до частини 10, 11 статті 58 Закону); поновлення використання коштів з виборчих фондів кандидатів, які включені до виборчого бюлетеню для повторного голосування (зміни до статті 68 Закону); змісту бюлетеню у разі повторного голосування (зміни до частин 3, 4, 5 статті 66).

3. У проекті пропонується нова редакція статті 78 Закону, в якій детально регламентуються правила проведення повторного голосування, що може бути оцінено позитивно, оскільки норми чинного Закону врегульовують процедуру повторного голосування досить поверхово.

Разом з тим до окремих приписів цієї статті можуть бути висловлені зауваження.

3.1. Відповідно до нової редакції частини 5 статті 78 повноваження члена виборчої комісії, якого було включено до складу виборчої комісії за поданням кандидата, не включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, припиняються достроково у разі його відсутності двічі поспіль на засіданні виборчої комісії після дня виборів. Однак, запропонованого положення недостатньо для повного уявлення про механізм реалізації даної новели.

Опрос