Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Фонде государственного имущества Украины" относительно восстановления парламентского контроля за приватизацией государственного имущества

Заключение к проекту закона Украины от 28.02.2014 № 4330
Дата рассмотрения: 11.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Фонд державного майна України" щодо відновлення парламентського контролю за приватизацією державного майна" (реєстр. N 4330 від 28.02.2014 року), внесений народними депутатами України А. П. Денисенком, І. А. Горіною та К. М. Ляпиною

У законопроекті пропонується внести до Закону України "Про Фонд державного майна України" зміни, які спрямовані на "відновлення парламентського контролю за приватизацію державного майна та у зв'язку із зміною конституційної норми пункту 13 статті 85 Конституції України, яка визначає порядок призначення та звільнення Голови Фонду державного майна України" (у подальшому - ФДМУ). Його прийняття, на думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, "дозволить забезпечити належну нормативно-правову основу функціонування Фонду державного майна України, діяльності його Голови та дозволить Верховній Раді України здійснювати парламентський контроль за приватизацією державного майна".

Розглянувши проект, Головне управління підтримує необхідність приведення положень Закону України "Про Фонд державного майна України" ( у подальшому - Закон) у відповідність з зазначеним положенням Конституції України. Разом з тим вважаємо за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У змінах до частини 1 статті 1 Закону пропонується встановити, що ФДМУ підзвітний Верховній Раді України. Однак запровадження такої підзвітності вимагає чіткого визначення її механізму, наприклад, строків подання відповідного звіту та порядку його розгляду у Верховній Раді України, можливості вимагати подання позачергового звіту тощо. З цією метою пропонуємо доповнити проект внесенням необхідних змін до статті 16 Закону України "Про Фонд державного майна України". Крім цього, слід звернути увагу на те, що згідно з частиною 2 статті 4 названого Закону ФДМУ щороку подає звіт про роботу та хід виконання Державної програми приватизації не лише Верховній Раді України, а й Президенту України та Кабінету Міністрів України, тобто він фактично підзвітний також Главі держави та її Уряду.

2. У змінах до статті 4 Закону до основних завдань ФДМУ пропонується віднести організацію виконання актів Верховної Ради України. На думку управління, у цих змінах варто конкретизувати, організацію яких саме актів (крім законів) має організовувати ФДМУ. Це зауваження стосується також актів Президента України, організація виконання яких також залишається серед основних завдань ФДМУ.

3. У частині 2, якою доповнюється стаття 7 Закону, пропонується визначити підстави звільнення Верховною Радою України Голови ФДМУ з посади. Вважаємо, що зазначені підстави мають бути доповнені правом Голови ФДМУ на звільнення з зазначеної посади за власним бажанням. Крім цього, підставою для звільнення має бути не подання заяви про відставку, як це визначено у пункті 1 цієї частини, а її прийняття органом, який призначає особу на відповідну посаду (у даному випадку - Верховною Радою України). Щодо пункту 3 цієї частини, то, на думку управління, його доцільніше сформулювати у вигляді, аналогічному пункту 7 частини 1 статті 30 Закону України "Про державну службу", а пункт 5 частини 2, якою доповнюється стаття 7 Закону, - пункту 5 частини 1 статті 40 КЗпП України.

5. Слід також звернути увагу на те, що зміна порядку призначення та звільнення Голови ФДМУ, яку пропонується запровадити у цьому проекті, вимагає також одночасного внесення відповідних змін до статті 211 "Надання згоди на призначення на посади та звільнення з посад Президентом України Голови Антимонопольного комітету України, Голови Фонду державного майна України, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України" Регламенту Верховної Ради України, затвердженому Законом від 10 лютого 2010 року.

Опрос