Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об оплате труда" относительно усиления государственного контроля за соблюдением законодательства об оплате труда

Заключение к проекту закона Украины от 27.02.2014 № 4311
Дата рассмотрения: 03.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оплату праці" щодо посилення державного контролю за додержанням законодавства про оплату праці" (N 4311 від 27.02.2014 р.)

У законопроекті пропонується на рівні закону визначити повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю; встановити заборону порушувати строки, періодичність та порядок виплати заробітної плати; виключити із закону норму, яка передбачає можливість визначати колективним договором виплату частини заробітної плати натурою. Також передбачається встановити, що керівники юридичних осіб та фізичні особи - підприємці, які не виконують свої зобов'язання щодо виплати заробітної плати, підлягають тимчасовому обмеженню у праві виїзду за межі України.

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне зазначити наступне.

1. За змістом нової статті 13-2 у ній йдеться фактично не про повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю у сфері державного регулювання оплати праці, а про деякі функції, які здійснює цей орган відповідно до покладених на нього завдань. Що ж стосується відповідних повноважень, то вони у повному обсязі визначаються Положенням про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженим Указом Президента України N 386/2011 від 6 квітня 2011 року.

Крім того, необхідно висловити застереження щодо змісту пропонованих повноважень вказаного органу. Зокрема, положення проекту про надання йому права "вносити пропозиції державному виконавцю щодо встановлення для керівників юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які не виконують свої зобов'язання щодо виплати заробітної плати у встановленому законодавством строках, періодичністю або розмірах, тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України" потребує узгодження з встановленим порядком застосування таких обмежень.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у разі, якщо діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання - до виконання зобов'язань, або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках; якщо боржник ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи), - до виконання зобов'язань; якщо щодо нього подано цивільний позов до суду - до закінчення провадження у справі та ін. У таких випадках здійснюється тимчасове затримання або вилучення паспорта судом, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Державної прикордонної служби України, військовими комісаріатами, уповноваженими на те посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, та консульською службою України. Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, може тільки звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням (стаття 11 Закону України "Про виконавче провадження"), а не самостійно приймати рішення.

Необхідно поряд з цим звернути увагу на те, що Держпраці України не виступає суб'єктом звернення до юрисдикційних органів безпосередньо з питань виплати заборгованої заробітної плати - ним може бути сам працівник (або його представник). Орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, має право видавати роботодавцям обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення. Згідно з статтею 230-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення цей орган розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з невиконанням законних вимог посадових осіб цих органів. При цьому примусовому виконанню державною виконавчою службою підлягають постанови цього органу (посадових осіб) саме із вказаних питань.

Опрос