Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев наземных транспортных средств (относительно усиления гарантий выплат пострадавшим)

Заключение к проекту закона Украины от 16.07.2014 № 4289а
Дата рассмотрения: 18.07.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (щодо посилення гарантій виплат потерпілим)" (реєстр. N 4289а від 16.07.2014 р.), внесений народними депутатами України А. П. Пінчуком, В. І. Меріковим, О. Й. Єдиним та С. В. Мартиняком

У проекті пропонується внести зміни до законів України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", які, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, спрямовані на спрощення механізму отримання потерпілими у дорожньо-транспортних пригодах відшкодування шкоди. Крім цього, прийняття проекту "підвищить рівень захисту прав потерпілих та довіру до згаданого виду обов'язкового страхування".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо нього такі зауваження.

1. На нашу думку, нова редакція підпункту "б" пункту 35.2 статті 35 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" може ускладнити отримання страхового відшкодування деякими категоріями осіб, які мають на це право. Зокрема, йдеться про орендаторів транспортних засобів, які згідно з пунктом 1.6 статті 1 цього Закону розглядаються як власники транспортних засобів. Крім цього, фактична заборона застрахованій особі відступити своє право вимоги до страховика, яка випливає з нової редакції підпункту "б" пункту 35.2 статті 35 згаданого Закону, може негативно позначитися на правах застрахованих осіб.

Аналогічне за змістом зауваження стосується також інших відповідних положень проекту, зокрема змін до пункту 36.4 статті 36 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів". У цьому ж пункті слід уточнити, хто саме мається на увазі під кредиторами у зобов'язанні зі сплати страхового відшкодування.

2. В абзацах других нової редакції підпункту "ґ" п. 41.1 та підпункту "а" пункту 41.2 України ст. 41 Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та у пропонується встановити, що МТСБУ здійснює регламентні виплати у разі, якщо Уповноваженим органом до страховика застосовано захід впливу у вигляді анулювання (відкликання) ліцензії на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності. Проте до заходів впливу, які можуть застосовуватися Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, до страхових компаній, згідно з п. 4 частини 1 ст. 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" віднесено тимчасове зупинення або анулювання ліцензій, а не "відкликання" ліцензії, як це пропонується у проекті. У зв'язку з цим пропонуємо внести до проекту відповідні зміни.

Опрос