Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О столице Украины - городе-герое Киеве"

Заключение к проекту закона Украины от 26.02.2014 № 4289
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (реєстр. N 4289 від 26.02.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (далі - проект), яким пропонується нова редакція цього Закону. У проекті ініціюються наступні новели: 1) перегляд системи та компетенції органів публічної влади в столиці, що передбачає позбавлення Київської міської державної адміністрації статусу виконавчого органу Київської міської ради та створення власних виконавчих органів Київської міської та районних у місті рад; 2) Київська міська державна адміністрація (далі - КМДА) здійснює виконавчу владу у місті Києві, особливістю якої є виконання КМДА контрольно-наглядових та координаційних функцій (ч. 2 ст. 6 проекту); 3) районні у місті Києві ради визнаються обов'язковим елементом системи місцевого самоврядування у місті Києві (ч. 1 ст. 7 проекту); 4) запроваджується державна реєстрація територіальними органами Міністерства юстиції України актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста Києва та районів у місті Києві (ст. 12 проекту), а також юридична експертиза актів органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, яку організовує Голова КМДА (ст. 22 проекту), тощо.

Головне Управління підтримує необхідність оновлення та суттєвого удосконалення Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (далі - Закон), адже практичне втілення у життя концепції єдиних в організаційному відношенні органів у формі міської та районних держадміністрацій, які паралельно здійснюють функції виконавчої влади та функції виконавчих органів Київської міської та районних в місті рад, негативно позначилось на ефективності управління соціально-економічним розвитком міста Києва. Потребують усунення також інші численні недоліки зазначеного Закону.

Проте, за результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне висловити щодо нього наступні міркування та зауваження:

1. На відміну від чинної редакції Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", який визначає Київську міську державну адміністрацію як виконавчий орган Київської міської ради та передбачає, що КМДА паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві (ч. 1 ст. 10-1), в поданому проекті передбачається, що Київська міська державна адміністрація" здійснює виконавчу владу у місті Києві, а "особливістю виконавчої влади у місті Києві є виконання Київською міською державною адміністрацією контрольно-наглядових та координаційних функцій" (абз. 1 і 2 ч. 2 ст. 6 проекту).

Головне управління в цілому не заперечує проти позбавлення КМДА статусу виконавчого органу Київської міської ради (далі - КМР) та створення у столиці повноцінної системи місцевого самоврядування, заснованої на конституційних приписах, адже за змістом статті 7 Конституції України місцеве самоврядування є одним із елементів конституційного ладу, у зв'язку з чим воно не може бути обмежено у місті Києві шляхом позбавлення територіальної громади права формувати виконавчий орган міської ради чи обирати міського голову під виглядом визначення його особливостей у Києві. Саме тому в організаційному відношенні система місцевого самоврядування у місті Києві обов'язково повинна включати: територіальну громаду, міську раду, її виконавчі органи та міського голову, а також районні в містах ради та їх виконавчі органи.

Опрос