Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты" (относительно пострадавших во время акций общественного протеста в Украине)

Заключение к проекту закона Украины от 25.02.2014 № 4267-1
Дата рассмотрения: 26.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (щодо постраждалих під час акцій громадського протесту в Україні)" (N 4267-1 від 25.02.2014 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до статей 7 та 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до яких запропоновано визнати осіб, які стали інвалідами внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту, що тривали в Україні протягом листопада 2013 - лютого 2014 року, інвалідами війни, та поширити чинність зазначеного вище Закону на членів сім'ї осіб, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в цей період, а також внаслідок захворювання, пов'язаного з участю у таких заходах.

Законопроект є альтернативним до законопроекту "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (реєстр. N 4267 від 25.02.2014 року), поданого до Верховної Ради України народним депутатом України Р. Іликом.

Головне науково-експертне управління підтримує законодавчу пропозицію щодо необхідності встановлення соціального захисту громадян, які постраждали під час акцій громадського протесту в Україні. Разом з тим вважаємо за доцільне щодо тексту законопроекту висловити такі зауваження і пропозиції.

1. Насамперед слід звернути увагу на ключову умову встановлення заходів такого соціального захисту, а саме - визначення кола осіб, на яких він буде поширюватись. Запропоноване у проекті формулювання цілком логічно виходить із проголосованого парламентом 21 лютого 2014 року Закону України "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей" щодо тих, хто вважається учасниками масових акцій громадського протесту. Проте наведене у цьому Законі поняття "масові акції громадського протесту - масові акції громадського протесту, що розпочались в Україні з 21 листопада 2013 року та продовжують тривати на час ухвалення цього Закону" (21.02.2014 року), не дозволяє однозначно встановити, участь у яких безпосередньо акціях надасть громадянам підстави для посиленої соціальної підтримки. Адже у вказаний період відбувались акції протесту (мирні зібрання) різного спрямування ("Майдан", "Антимайдан", рух "Оплот" та інші менш відомі). Тому, на нашу думку, вкрай важливо на рівні закону чітко визначити критерії віднесення осіб до відповідної категорії, відзначення і матеріальна підтримка за діяльність яких відповідає очікуванням суспільства. Саме на підставі такого законодавчого визначення підзаконними актами повинні встановлюватись порядок і перелік документів для призначення відповідних виплат постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, що і забезпечить прозорість складання списків цих осіб.

2. При встановленні додаткових соціальних гарантій необхідно враховувати, що потерпілим має також відшкодовуватись шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням (стягується на підставі судового рішення за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні); підозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь-яка інша фізична чи юридична особа має право на будь-якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому, територіальній громаді, державі внаслідок кримінального правопорушення. У випадках та в порядку, передбачених законом, шкода, завдана потерпілому внаслідок кримінального правопорушення, компенсується йому й за рахунок Державного бюджету України (стаття 127 Кримінального процесуального кодексу України).

Опрос