Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты" относительно предоставления статуса лицам, пострадавшим во время мирных акций протеста

Заключение к проекту закона Украины от 25.02.2014 № 4267
Дата рассмотрения: 26.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (N 4267 від 25.02.2014 р.)

У законопроекті пропонується визнати осіб, які постраждали під час мирних акцій протесту упродовж листопада 2013 - лютого 2014 року, учасниками бойових дій, а осіб, які постраждали під час мирних акцій протесту упродовж листопада 2013 - лютого 2014 року та стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних із участю в них, інвалідами війни (зміни до статей 6 та 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").

Головне науково-експертне управління підтримує законодавчу пропозицію щодо необхідності встановлення соціального захисту громадянам, які постраждали під час проведення мирних зібрань. Разом з тим вважаємо за доцільне висловити такі зауваження і пропозиції.

Насамперед слід звернути увагу на ключову умову встановлення заходів такого соціального захисту, а саме - визначення кола осіб, на яких він буде поширюватись. Запропоноване у проекті формулювання цілком логічно виходить із проголосованого парламентом 21 лютого 2014 року Закону "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей" щодо тих, хто вважається учасниками масових акцій громадського протесту. Проте наведене у цьому Законі поняття "масові акції громадського протесту - масові акції громадського протесту, що розпочались в Україні з 21 листопада 2013 року та продовжують тривати на час ухвалення цього Закону" (21.02.2014 року), не дозволяє однозначно встановити, безпосередня участь у яких саме акціях надасть громадянам підстави для посиленої соціальної підтримки, оскільки у вказаний період відбувались акції протесту різного спрямування ("Майдан", "Антимайдан", рух "Оплот" та інші менш відомі). Тому, на нашу думку, вкрай важливо на рівні закону чітко визначити критерії віднесення осіб до відповідної категорії, відзначення і матеріальна підтримка за діяльність яких відповідає очікуванням суспільства. Саме на підставі такого законодавчого визначення відповідні підзаконні акти повинні встановлювати порядок і перелік документів для призначення відповідних виплат постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.

При цьому необхідно враховувати, що потерпілим має також відшкодовуватись шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням (стягується на підставі судового рішення за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні); підозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь-яка інша фізична чи юридична особа має право на будь-якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому, територіальній громаді, державі внаслідок кримінального правопорушення. У випадках та в порядку, передбачених законом, шкода, завдана потерпілому внаслідок кримінального правопорушення, компенсується йому й за рахунок Державного бюджету України (стаття 127 Кримінального процесуального кодексу України).

Тому можливість отримання державної підтримки постраждалих осіб повинна бути пов'язана із вимогою звернення такої особи до правоохоронних органів та її участь у кримінальному процесі, що попередить зловживання з боку як службових осіб відповідних державних органів, так і окремих громадян, які будуть отримувати відповідний статус, а отже і грошові виплати з Державного бюджету України.

Також слід зазначити, що пропозиція щодо визнання осіб, які постраждали під час мирних акцій протесту упродовж листопада 2013 - лютого 2014 року, учасниками бойових дій, на наш погляд, не узгоджується із статтею 5 цього Закону, відповідно до якої "учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час".

Опрос