Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно противодействия информационной агрессии иностранных государств

Заключение к проекту закона Украины от 07.07.2014 № 4263а
Дата рассмотрения: 22.07.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії інформаційній агресії іноземних держав"

Законопроект, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, внесений з метою захисту інформаційного простору України, протидії зовнішнім інформаційно-психологічним впливам шляхом удосконалення правового механізму розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм засобів масової інформації на території України та забезпечення оперативного реагування державним регулятором на ситуацію в інформаційному просторі країни.

Для досягнення цієї мети пропонується доповнити Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАСУ) новою статтею 1837, а частину першу статті 256 КАСУ - новим пунктом 11. Крім того, запропоновано внести зміни до законів України "Про телебачення і радіомовлення" та "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" щодо тимчасової заборони розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм іноземних засобів масової інформації на території України.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши проект, вважає прийнятною покладену в основу даного проекту ідею вжиття рішучих заходів щодо захисту Україною свого інформаційного простору.

Відповідно до ч. 3 ст. 34 Конституції України здійснення прав, передбачених у ч. ч. 1 та 2 цієї статті (право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір), може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Виходячи зі змісту наведеного конституційного припису ініційована у проекті заборона ретрансляції на території України теле- та/чи радіопрограм, що містять заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу України, розв'язування агресивної війни або воєнного конфлікту, розпалювання ворожнечі чи ненависті на основі національності, раси, релігії, статі або за іншою ознакою, а також наділення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - НРУТР) повноваженням щодо звернення до суду з позовною заявою про тимчасову заборону розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм іноземних засобів масової інформації на території України (п. 1, 2, 3 розділу І проекту) може вважатись прийнятною.

Пропонована заборона узгоджується й з міжнародними вимогами щодо принципів, якими повинні керуватися засоби масової інформації під час висвітлення виборчих кампаній (правдивість, зваженість і неупередженість тощо).

Разом з тим вважаємо за необхідне висловити до проекту певні зауваження і пропозиції, які є досить суттєвими. Зокрема:

Опрос