Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах депутатов Верховной Рады Автономной Республики Крым, местных советов и сельских, поселковых, городских голов" (относительно одновременного проведения внеочередных выборов на всей территории Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 24.02.2014 № 4254
Дата рассмотрения: 23.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (щодо одночасного проведення позачергових виборів на всій території України)" (реєстр. N 4254 від 24.02.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому передбачена низка змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі - Закон).

У проекті запропоновано надати Верховній Раді України право "приймати рішення про одночасне проведення позачергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на всій території України" (нова стаття 83-1), а також міститься низка інших пропозицій, спрямованих на реалізацію цієї новели.

Необхідність таких змін обгрунтовується тим, що "протягом останньої кризи велика кількість місцевих рад систематично приймала незаконні рішення, частина рад прийняла рішення про саморозпуск". При цьому, на думку суб'єктів законодавчої ініціативи, "проведення окремих позачергових виборів буде не ефективним, оскільки у жовтні 2015 р. передбачається проведення наступних чергових виборів" (п. 1 Пояснювальної записки).

За результатами розгляду законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Відповідно до п. 30 частини 1 статті 85 Конституції України право призначати позачергові вибори до органів місцевого самоврядування належить Верховній Раді України. При цьому наведені повноваження парламенту сформульовані досить загально, що дозволяє їх тлумачити і таким чином, що парламент може призначати дострокові вибори до будь-якої кількості органів місцевого самоврядування, зокрема і до всіх органів місцевого самоврядування (тобто призначити одночасне проведення позачергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на всій території України).

Виходячи з наведеної аргументації немає жодних потреб у додатковому закріпленні права Верховної Ради України "приймати рішення про одночасне проведення позачергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на всій території України" (нова стаття 83-1). Крім того, слід враховувати, що повноваження парламенту вичерпно визначені у Конституції України, а тому внесення відповідних змін до Закону є юридично некоректним.

2. Виходячи з Пояснювальної записки, метою законопроекту є створення правових підстав для одночасного проведення позачергових виборів до органів місцевого самоврядування на всій території України з огляду на те, що "проведення окремих позачергових виборів буде не ефективним, оскільки у жовтні 2015 року передбачається проведення наступних чергових виборів" (п. 1 Пояснювальної записки).

Опрос