Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О мерах по обеспечению предупредительного задержания лиц, принимающих участие в террористической деятельности

Заключение к проекту закона Украины от 04.07.2014 № 4247а
Дата рассмотрения: 16.07.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про заходи щодо забезпечення запобіжного затримання осіб, що беруть участь у терористичній діяльності"

Метою даного законопроекту є тимчасове запровадження запобіжного затримання на строк до 30 діб осіб, які беруть участь у діяльності терористичних груп на території Донецької або Луганської областей. Прийняття проекту на думку його авторів, сприятиме захисту конституційних прав і свобод громадян, суспільства та держави від злочинних посягань терористичної спрямованості, які вчинюються на території Донецької та Луганської областей терористичним групами, під час проведення антитерористичної операції.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши даний законопроект, вважає, що основна ідея проекту суперечить нормам Конституції України. Проект має й інші недоліки. Основні зауваження до змісту проекту полягають у наступному:

1. Аналіз тексту проекту Закону вказує на те, що його положення, і зокрема, стаття 2, в якій описується суть пропонованого проектом "запобіжного затримання", не узгоджуються з положеннями статей 29 та 64 Конституції України. Суперечність полягає у тому, що відповідно до ч. 3 ст. 29 Конституції тримання особи під вартою без рішення суду про це допускається протягом не більш як 72 годин. Затримана особа звільняється, якщо протягом 72 годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого рішення суду про тримання під вартою. Натомість, у проекті передбачається затримання особи без рішення суду про це на строк до 30 діб з триманням у слідчому ізоляторі або в ізоляторі тимчасового тримання (статті 2 та 6 проекту). По своїй суті таке "затримання" є триманням під вартою, на нього мають повністю поширюватись вимоги та гарантії, передбачені статтею 29 Конституції, тому є очевидною суперечність положень проекту з положеннями цієї статті Конституції України.

Крім того, проект суперечить ст. 5 Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (держави - члени Ради Європи, серед яких і Україна з 11 вересня 1997 року), норми якої гарантують кожній людині, яка знаходиться під їх юрисдикцією, захист основних прав і свобод (право на життя, свободу і особисту недоторканість та ін.).

Слід зважати й на те, що права, передбачені ст. 29 Конституції України, не можуть бути обмежені навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану згідно з положеннями статті 64 Основного Закону.

2. У статті 2 проекту пропонується запровадити позапроцесуальний порядок запобіжного затримання особи терміном до 30 діб за наявності достатніх даних, отриманих відповідно до законів України, які дають підстави підозрювати особу у готуванні або вчиненні тяжких або особливо тяжких злочинів у складі терористичної групи на території Донецької або Луганської областей.

Опрос