Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О столице Украины - городе-герое Киеве" относительно восстановления районных в городе Киеве советов

Заключение к проекту закона Украины от 24.02.2014 № 4226
Дата рассмотрения: 05.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (щодо відновлення районних у місті Києві рад)" (реєстр. N 4226 від 24.02.2014 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий законопроект, який передбачає внесення до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (далі - Закон) ряду змін з метою відновлення районних у місті Києві рад.

За результатами аналізу поданого законопроекту, Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

A NAME=107 вересня 2010 р. Верховна Рада України прийняла Закон N 2500-VI, яким до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" внесені зміни, які законодавчо закріпили можливість "неутворення" районних у місті Києві рад. Рішенням Київської міської ради від 09.09.2010 р. N 7/4819 "Про питання організації управління районами в місті Києві" з 31 жовтня 2010 року ліквідовані районні в місті Києві ради та їх виконавчі органи (районні в місті Києві державні адміністрації).

Зауважимо, що Головне управління у своєму висновку N 16/3-705/7069-2 від 07.09.2010 р. на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (щодо порядку утворення районних рад)" від 06.09.2010 р. N 7069-2 не підтримало ідею відмови від районних у м. Києві рад, вважаючи її достатньо дискусійною.

Насамперед, ідея ліквідації районних у місті Києві рад викликала певні сумніви з точки зору відповідності Конституції України, оскільки абзацом третім п. 8 Розділу XV "Перехідні положення" Основного Закону України передбачається збереження районних у містах рад, а у ч. 1 ст. 142 Конституції України територіальні громади районів у містах визнаються суб'єктами права комунальної власності. Системний аналіз конституційних норм дає підстави для висновку про те, що ними не тільки зафіксована існуюча раніше система організації влади в містах з районним поділом, а й фактично передбачається обов'язковість заснування в перспективі інших районних у містах рад, правовий статус яких має визначатися законом.

З огляду на це покладена в основу даного проекту ідея щодо обов'язковості існування районних у місті Києві рад не викликає заперечень. Разом з тим у проекті бракує положень щодо її повноцінної реалізації. Зокрема бажано було б визначити порядок та строки, інші правила формування нових районних рад у м. Києві. Варто також звернути увагу на необхідність законодавчого врегулювання процедури реєстрації в якості юридичних осіб новоутворених районних рад у місті Києві. З цією метою бажано внести відповідні зміни до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", положення якого містять прогалини щодо порядку реєстрації таких юридичних осіб, як органи місцевого самоврядування.

2. Головне управління в цілому не заперечує проти запропонованого позбавлення Київської міської державної адміністрації статусу виконавчого органу Київради та створення у столиці повноцінної системи місцевого самоврядування, заснованої на конституційних приписах та принципах Європейської хартії місцевого самоврядування, адже втілена у чинному Законі модель побудови публічної влади у столиці викликає сумніви з точки зору її конституційності та є певною мірою відступом від принципів правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, закріплених положеннями Європейської хартії місцевого самоврядування, ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Опрос