Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно пищевых продуктов

Заключение к проекту закона Украины от 27.06.2014 № 4179а
Дата рассмотрения: 09.07.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів" (реєстр. N 4179а від 27.06. 2014 р.)

У проекті пропонується нова редакція Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" під назвою "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", а також передбачається внесення змін до 12 законодавчих актів України, серед яких: закони України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції", "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів", "Про захист прав споживачів", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції", "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", "Про ветеринарну медицину", "Про питну воду та питне водопостачання", Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний та Господарський кодекси України, Декрет Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію". Запропоновані зміни стосуються уточнення термінів та їх визначень у сфері харчових продуктів, здійснення повноважень центральних органів виконавчої влади, у тому числі - щодо вимог до процедур державного контролю харчових продуктів на ринку України та імпортної продукції, скасування деяких дозвільних процедур, запровадження принципів реєстрації джерел ГМО, а не продуктів, вироблених з них, встановлення юридичної відповідальності за правопорушення у відповідній сфері тощо.

Відповідно до Пояснювальної записки, метою проекту є гармонізація законодавства України із законодавством ЄС у сфері безпечності та якості харчових продуктів, забезпечення високого рівня захисту здоров'я людей та інтересів споживачів, а також створення прозорих умов ведення господарської діяльності, підвищення конкурентоспроможності вітчизняних харчових продуктів та зменшення їх ціни.

Головне управління, проаналізувавши проект, вважає за доцільне зазначити наступне.

1. Зауваження до проекту Закону "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" (п. 13 розділу I проекту).

Низку зауважень викликає нова редакція статті 1 "Терміни та їх визначення" проекту. Зокрема, замість терміну "санітарний захід безпечності харчових продуктів (далі - санітарний захід)" пропонується запровадити "санітарний або фітосанітарний захід" (п. 80 ст. 1). Однак у тексті проекту вживається лише термін "санітарні заходи" (наприклад, у ч. 1 ст. 3 проекту - "дія цього Закону поширюється на санітарні заходи, об'єкти санітарних заходів). Крім того, згідно з проектом "санітарні або фітосанітарні заходи" включають усі нормативно-правові акти, які мають відношення до питань забезпечення безпечності харчових продуктів, здоров'я тварин і карантину рослин". Однак "карантин рослин" є об'єктом окремого законодавчого регулювання, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про карантин рослин" не входить до сфери безпечності харчових продуктів, при цьому об'єктами регулювання карантину рослин є "будь-яка рослина, продукт рослинного походження, місце зберігання, упаковка, засоби перевезення, ґрунт та будь-які інші організми, об'єкти або матеріали, здатні переносити чи поширювати регульовані шкідливі організми".

У проекті вилучається низка термінів, що мають місце у Законі "Про безпечність та якість харчових продуктів", які, на думку управління, є базовими для даного законодавчого акта. Так, важливість термінів "безпечність харчового продукту", "якість харчового продукту" підтверджується його назвою, а також визначеними у преамбулі і тексті змістом мети та сфери державної політики щодо забезпечення безпечності та якості харчових продуктів. Їх вилучення призведе до невизначеності та довільного тлумачення даних понять.

Опрос