Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно гуманизации ответственности за нарушение правил полетов и эксплуатации летательных аппаратов)

Заключение к проекту закона Украины от 24.06.2014 № 4160а
Дата рассмотрения: 08.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо гуманізації відповідальності за порушення правил польотів та експлуатації літальних апаратів)"

З метою гуманізації кримінальної відповідальності за порушення правил польотів або підготовки до них у законопроекті пропонується викласти в новій редакції статтю 416 Кримінального кодексу України (далі - КК). Згідно з цією редакцією пропонується змінити характер та ступінь наслідків злочину, які вимагатимуться у ч. 1 ст. 416, та пом'якшити кримінальну відповідальність. Крім того, пропонується доповнити чинний КК новою статтею 4161 "Звільнення від кримінальної відповідальності за порушення правил польотів або підготовки до них", згідно з якою особи можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності за умови відшкодування завданих збитків та усунення заподіяної шкоди (частина 1), або якщо злочин було вчинено в умовах виправданого ризику (частина 2).

Головне науково-експертне управління, розглянувши даний законопроект, вважає за необхідне зауважити таке.

1. У проекті пропонується фактично встановити кримінальну відповідальність за злочин, передбачений статтею 416 КК, на рівні відповідальності за статтею 281 "Порушення правил повітряних польотів", суб'єктом вчинення яких є працівник цивільного повітряного транспорту. Але виокремлення законодавцем злочинів, пов'язаних з порушеннями правил польотів цивільних повітряних апаратів (стаття 281 КК), та злочинів, які є порушеннями правил польотів та підготовки до них військових повітряних суден (стаття 416 КК) зумовлено підвищеною суспільною небезпекою останніх. Адже військові повітряні судна, обладнані військовою зброєю, технікою, бойовими припасами, несуть підвищену небезпеку у разі порушення цілісності їх конструкції (наприклад, вибухів, розгерметизації, руйнування тощо). Отже, навряд чи можна зрівняти (як пропонується у проекті) ці два види злочинів за суспільною небезпечністю та відповідно за розміром покарання.

Не виглядають переконливими й положення законопроекту, які передбачають кваліфіковані склади у статті 416 КК, оскільки при цьому пропонується знизити розмір покарання, передбаченого чинною редакцією статті 416. Чинна редакція цієї статті у разі настання тяжких наслідків передбачає покарання до 15 років позбавлення волі, між тим у пропонованій в проекті редакції у випадку загибелі внаслідок порушення правил польотів кількох осіб пропонується встановити покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. На нашу думку, пом'якшення покарання для таких випадків є невиправданим, оскільки йдеться про життя людей, охорона якого є найбільш важливим завданням кримінального законодавства. Можна пригадати, що у тій же ст. 281 КК за схожих обставин (ч. 3) передбачається покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років.

2. Досить сумнівними і недостатньо обгрунтованими є й запропоновані проектом види та розміри кримінальних покарань у ч. 1 ст. 416. Зокрема, запропоновані проектом покарання у виді тримання у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавлення волі на строк до двох років за вчинення такого злочину, як порушення правил польотів або підготовки до них, що спричинило зруйнування або суттєве пошкодження військового повітряного судна, інших об'єктів (будинків, споруд, аеродрому чи інших шляхів сполучення), заподіяння великої матеріальної шкоди (частина 1 статті 416 КК - в ред. проекту), є занадто м'якими та неспіврозмірні вчиненому діянню. Адже таким чином даний злочин ставиться на один щабель з такими явно менш небезпечними злочинами, як погроза вбивством (стаття 129 КК), порушення порядку фінансування виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку) (частина 1 статті 1591 КК) тощо.

Опрос