Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании утратившим силу Закона Украины "О Конституционном Суде Украины"

Заключение к проекту закона Украины от 24.02.2014 № 4154
Дата рассмотрения: 20.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закон України "Про Конституційний Суд України" (реєстр. N 4154 від 24.02.2014 р.)

Головним науково-експертним управлінням розглянуто поданий проект, метою якого є "тимчасове зупинення діяльності Конституційного Суду України" (п. 2 пояснювальної записки).

Поданим законопроектом пропонується визнати Закон України "Про Конституційний Суд України" (далі - Закон) таким, що втратив чинність. Необхідність такого рішення обгрунтовується у пояснювальній записці до законопроекту тим, що, на думку автора законопроекту, більшість нинішнього складу Конституційного Суду України була сформована за принципом абсолютної особистої лояльності суддів до колишнього Президента України Януковича Віктора Федоровича, й існує ризик, що Конституційний Суд України буде використаний для продовження політичної боротьби шляхом ініціювання проваджень щодо неконституційності прийнятих Верховною Радою рішень, направлених на налагодження ситуації в державі (п. 1 пояснювальної записки).

Не вдаючись до політичних оцінок складу єдиного органу конституційної юрисдикції України вважаємо, що запропонований юридичний механізм не може бути оцінений позитивно. Тому за результатами аналізу поданого проекту Головне управління вважає за доцільне висловити наступні міркування та зауваження:

1. Пряма дія конституційних норм не знижує важливості поточного законодавства, яке приймається для реалізації положень Основного Закону. Актами такого законодавства є, зокрема, й ті, якими врегульовується порядок організації і діяльності Конституційного Суду України, процедура розгляду ним справ.

Відповідно до статей 6, 8 та 147 Конституції України Конституційний Суд України є обов'язковим елементом системи стримувань та противаг державної влади в Україні з урахуванням її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Специфіка конституційних повноважень єдиного органу конституційної юрисдикції України щодо вирішення питань про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і офіційного тлумачення Конституції України та законів України, зумовила особливе місце та роль цього державного органу у системі влади України. Тому закон, який відповідно до статті 153 Конституції України унормував організацію і діяльність Конституційного Суду України, створює правові передумови для реалізації вищезгаданих конституційних приписів.

Опрос