Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно уменьшения расходов населения при оформлении прав на землю

Заключение к проекту закона Украины от 17.02.2014 № 4152
Дата рассмотрения: 08.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення витрат населення при оформленні прав на землю" (реєстр. N 4152 від 17.02.2014 р.)

Проект спрямований на вдосконалення законодавчого регулювання відносин, пов'язаних з оформленням прав на землю. Зокрема, з цією метою пропонується з складу документів, що подаються для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, вилучити документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки. Одночасно пропонується скасувати плату за проведення державної реєстрації прав та обтяжень на земельні ділянки, внесення змін до державних реєстрів з відповідного питання. Відповідні зміни пропонується внести до законів України "Про державний земельний кадастр", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про оцінку земель", Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

1. Як зазначається у Пояснювальній записці до законопроекту, його метою є "зниження витрат населення при набутті права власності на земельні ділянки та при внесенні відомостей до Державного земельного кадастру". При цьому акцент робиться на конкретних категоріях громадян, для яких фінансові витрати при реєстрації прав на землю є надмірними (люди похилого віку з незначним рівнем доходів, громадяни при оформленні спадщини на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, власники невеликих земельних ділянок). Між тим безпосередньо за проектом скасування плати стосується всіх громадян, без огляду на причетність до зазначених категорій. У зв'язку з цим доцільно у запропонованих змінах передбачити більш диференційований підхід до вирішення питання про звільнення від плати при реєстрації прав на землю та отриманні відповідних відомостей з державних реєстрів.

2. Викликає заперечення запропоноване вилучення з ст. 40 Закону України "Про Державний земельний кадастр" положення про використання для фінансового забезпечення ведення Державного земельного кадастру плати за внесення відомостей до Державного земельного кадастру. Ця пропозиція не узгоджується з тим, що плату, про яку йдеться, для деяких випадків пропонується все-таки зберегти. Наприклад, у частині другій запропонованої редакції ст. 41 зазначеного Закону встановлено, що за надання відомостей з державного земельного кадастру справляється плата, крім випадків, визначених цим Законом. Аналогічне положення фіксується також у частині третій ст. 38.

3. Зміни до статті 41 "Плата за внесення відомостей до Державного земельного кадастру, внесення змін до них, надання відомостей з Державного земельного кадастру" Закону України "Про Державний земельний кадастр" обумовлюють потребу в уточненні її назви. Адже у статті йдеться не тільки про плату за надання відомостей, а й про безоплатне їх отримання.

4. Слід узгодити зміни до частини третьої ст. 38 та положення нової редакції ст. 41 Закону України "Про державний земельний кадастр". У першому випадку декларується, що відомості Державного земельного кадастру "надаються на безоплатній основі, крім випадків, визначених цим Законом", у другому ж констатується, що "за надання відомостей з Державного земельного кадастру справляється плата, крім випадків визначених цим Законом". Вважаємо, що у проекті має бути чітко зафіксовано, який спосіб є превалюючим у даній ситуації - безоплатний чи платний.

Опрос