Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Кабинете Министров Украины

Заключение к проекту закона Украины от 17.02.2014 № 4146
Дата рассмотрения: 26.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (реєстр. N 4146 від 26.02.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто проект Закону України "Про Кабінет Міністрів Україні", який "розроблений у зв'язку із зміною базових конституційних норм щодо формування та діяльності Кабінету Міністрів України" (п. 1 пояснювальної записки) і з набранням чинності яким пропонується визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про Кабінет Міністрів України" від 7 жовтня 2010 року N 2591-VI.

За результатами розгляду поданого законопроекту Управління дійшло висновку, що його положення узгоджуються з приписами чинної редакції Конституції України і значною мірою повторюють редакцію Закону України "Про Кабінет Міністрів Україні" від 16 травня 2008 року N 279-VI з деякими уточненнями, які зумовлені змінами в законодавстві (наприклад, прийняттям Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" від 7 квітня 2011 р. N 3206-VI).

Головне Управління підтримує необхідність приведення законодавства з питань діяльності Кабінету Міністрів України у відповідність до приписів чинної Конституції України, але вважає за необхідне висловити щодо поданого законопроекту деякі міркування та зауваження:

1. Уявляється доцільним доповнити передбачений у ч. 1 ст. 19 проекту перелік актів, шляхом виконання яких діяльність Кабінету Міністрів України спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу, таким актом, як постанови Верховної Ради України. Адже, відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується також постановами Верховної Ради України. За приклад можна навести Постанову Верховної Ради України "Про текст Конституції України в редакції 28 червня 1996 року, із змінами і доповненнями, внесеними законами України від 8 грудня 2004 року N 2222-IV, від 1 лютого 2011 року N 2952-VI, від 19 вересня 2013 року N 586-VII" від 22.02.2014 р. N 750-VII.

2. Відповідно до припису ч. 3 ст. 6 проекту "посади членів Кабінету Міністрів України належать до політичних посад, на які не поширюється трудове законодавство та законодавство про державну службу". Наведений припис є невдалим і неодноразово зазнавав критичної оцінки експертів, адже за своїм змістом діяльність членів Кабінету Міністрів України є трудовою діяльністю і не може не регламентуватись трудовим законодавством (поданий проект регламентує лише деякі аспекти трудової діяльності членів Уряду - статті 53 - 57). Тому пропонуємо відкоригувати відповідну норму, зазначивши, що трудове законодавство поширюється на членів Кабінету Міністрів України з певними особливостями, визначеними цим Законом.

3. Вважаємо доцільним окремо звернути увагу на необхідність визначення обсягу повноважень членів Кабінету Міністрів України, які перебувають у відставці та продовжують виконувати свої повноваження у статусі виконувачів обов'язків (стаття 17 проекту). Адже цілком очевидно, що у законодавстві мають бути встановлені певні обмеження повноважень таких осіб у порівнянні з членами уряду, які працюють "на постійній основі".

4. В тексті проекту згадуються "державні колегіальні органи" (зокрема, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 50 "Підготовка проектів актів Кабінету Міністрів України"), натомість увага не приділяється регламентуванню питань відносин Кабінету Міністрів України з відповідними органами. Разом із тим, звертаємо увагу, що Головне управління неодноразово висловлювало думку, що "державні колегіальні органи" за своєю природою є органами виконавчої влади, основне функціональне призначення яких полягає у виконанні Конституції України і законів України, інших актів законодавства (висновок на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг" N 8403 від 28.04.2011 р.), тому їх не варто спеціально відокремлювати.

Опрос