Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О пенсиях за особые заслуги перед Украиной" относительно отмены дополнительных пенсий народным депутатам и некоторым другим категориям лиц

Заключение к проекту закона Украины от 19.06.2014 № 4130а
Дата рассмотрения: 12.08.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" щодо скасування додаткових пенсій народним депутатам та деяким іншим категоріям осіб" (реєстр. N 4130а від 19.06.2014 р.), поданий народними депутатами України Мирним О. Б., Мірошниченком І. М., Бенюком Б. М., розглянув на своєму засіданні 12 серпня 2014 року.

Законопроектом з метою, як зазначають автори, "відновлення соціальної справедливості та подолання дискримінації у сфері пенсійного забезпечення" пропонується вилучити з кола осіб, що мають право на пенсію за особливі заслуги, народних депутатів України, депутатів колишніх Союзу РСР та Української РСР, членів Кабінету Міністрів України та Уряду колишньої УРСР, депутатів всіх рівнів рад, а також осіб, відзначених почесним званням "заслужений".

Крім того, пропонується збільшити до величини нинішньої верхньої межі розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною для багатодітних матерів, ветеранів війни, видатних спортсменів, нагороджених преміями України тощо.

За чинним законодавством пенсія за особливі заслуги призначається як надбавка до пенсії, яку вони отримують, у розмірі від 20 до 40 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Конкретний розмір надбавки визначається відповідними органами виконавчої влади, що визначені Законом.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України, погоджуючись з думкою про те, що статус депутатів усіх рівнів за своєю суттю не є особливою заслугою перед Україною, водночас не підтримує пропозицію щодо скасування положень Закону, які передбачають призначення пенсій за особливі заслуги особам, відзначеним почесним званням "заслужений". У зв'язку з цим звертає увагу на те, що званням "заслужений" відзначаються громадяни України - лікарі, вчителі, артисти, будівельники, юристи, працівників сільського та народного господарства - за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші цілком реальні заслуги перед Україною. На думку управління, цю обставину не слід недооцінювати. Що ж стосується корупційної складової присвоєння цих звань, про що йдеться у Пояснювальній записці до законопроекту, то слід визнати, що можливості використання відповідних схем насамперед пов'язані з існуючими недоліками процедури присвоєння звання "заслужений", яка дійсно потребує перегляду і окремого врегулювання на засадах прозорості і публічності.

Надає узагальнюючий висновок, що за результатами розгляду в першому читанні законопроект доцільно направити на доопрацювання.

Комітет Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією надає висновок, що у проекті акта не виявлено корупціогенних факторів - проект акта відповідає вимогам антикорупційного законодавства.

Опрос