Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно ответственности за несообщение гражданином Украине о приобретении иностранного гражданства

Заключение к проекту закона Украины от 07.02.2014 № 4116
Дата рассмотрения: 02.09.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за неповідомлення громадянином України про набуття іноземного громадянства"

З метою підвищення рівня національної безпеки та збереження суверенітету України законопроектом пропонується встановити кримінальну відповідальність за "порушення обов'язку громадянина України щодо повідомлення про набуття іноземного громадянства (підданства)", доповнивши чинний Кримінальний кодекс України (далі - КК) статтею 111-1.

За результатами розгляду законопроекту вважаємо за необхідне висловити щодо його змісту наступні зауваження.

1. Головне управління в цілому не заперечує проти можливості законодавчої регламентації обов'язку громадянина України повідомити про факт набуття громадянства (підданства) іншої держави, однак поданий законопроект не містить таких пропозицій. Натомість проектом пропонується встановити кримінальну відповідальність за "порушення обов'язку", що є нелогічним та юридично необгрунтованим.

Крім того, такі дії як "порушення обов'язку, щодо повідомлення про набуття іноземного громадянства (підданства)" без настання суспільно небезпечних наслідків не мають належного ступеня суспільної небезпеки для їх криміналізації, а тому відповідно до вимог частини першої статті 11 КК не можуть бути визнані злочином.

2. Незрозумілим виглядає підхід законопроекту щодо віднесення запропонованого ним діяння до злочинів проти основ національної безпеки України (Розділ I Особливої частини КК), адже саме по собі неповідомлення уповноважених державних органів про набуття особою громадянства (підданства) іншої держави жодним чином не створює загрози для національної безпеки України.

3. У частині першій статті 111-1 КК проектом пропонується встановити безальтернативну санкцію (покарання у виді штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів громадян), що суперечить статті 61 Конституції України, згідно з якою юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, та Рішенню Конституційного Суду України N 15-рп/2004 від 2 листопада 2004 року, відповідно до якого "суд індивідуалізує покарання, необхідне і достатнє для виправлення засуджених; загальні засади призначення покарання не містять винятків щодо неврахування ступеня тяжкості; керуючись загальними засадами призначення покарання, суд має призначати покарання конкретній особі за конкретний злочин, максимально індивідуалізуючи покарання; згідно з принципом індивідуалізації юридичної відповідальності при призначенні покарання суд має враховувати обставини справи". Зазначені положення закріплені і в міжнародних договорах, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Опрос