Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно дополнительных гарантий социальной защиты военнослужащих в особый период)

Заключение к проекту закона Украины от 16.06.2014 № 4079а
Дата рассмотрения: 25.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо додаткових гарантій соціального захисту військовослужбовців в особливий період)" (N 4079а від 16.06.2014 р.)

У законопроекті пропонується змінити порядок надання військовослужбовцям відпусток та розширити коло підстав звільнення в особливий період під час проведення мобілізації.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши поданий на розгляд законопроект, в цілому погоджується з необхідністю його прийняття.

Зокрема, вважаємо доцільним внесення змін до чинної редакції ч. 17 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", якою встановлено, що військовослужбовцям в особливий період за рішенням командира (начальника) військової частини можуть надаватися лише відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів.

У зв'язку з цим слід взяти до уваги, що щорічна основна відпустка, що не використана військовослужбовцем за минулий рік, може з дозволу прямого начальника, уповноваженого Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, надається в першому кварталі наступного року. Однак зрозуміло, що всі військовослужбовці скористатись цим правом не зможуть.

Також слід врахувати, що військовослужбовцям, які є педагогічними і науково-педагогічними працівниками, невикористана частина щорічної основної відпустки, за умови її поділу, повинна бути надана, як правило, в період літніх канікул, а в окремих випадках, передбачених колективним договором, - в інший канікулярний період (постанова КМУ N 346 від 14 квітня 1997 р.). При цьому надання матеріальної компенсації за невикористані військовослужбовцями щорічні відпустки чинним законодавством не передбачено.

Таким чином, встановлений порядок надання відпусток військовослужбовцям в особливий період під час проведення мобілізації не сприяє забезпеченню морально-психологічного клімату в умовах підвищеного психологічного та нервового навантаження, зумовлених проходженням служби у цей період.

Одночасно вважаємо, що пропозиція законопроекту щодо надання всіх видів відпусток військовослужбовцям в особливий період під час проведення мобілізації підлягає коригуванню. Річ у тому, що тривалість щорічної основної відпустки для військовослужбовців в залежності від вислуги становить від 30 до 45 календарних днів (ч. 1 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"). Крім того, ряду військовослужбовців у в зв'язку з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або проходженням служби в особливих природних географічних, геологічних, кліматичних і екологічних умовах та умовах підвищеного ризику для життя і здоров'я, надається щорічна додаткова відпустка із збереженням грошового та матеріального забезпечення тривалістю до 15 календарних днів (14 робочих днів) (ч. 4 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", п. 12 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п. 22 статті 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Опрос