Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 26 Закона Украины "О системе гарантирования вкладов физических лиц" относительно обеспечения выполнения Государственной целевой социально-экономической программы строительства (приобретения) доступного жилья

Заключение к проекту закона Украины от 13.06.2014 № 4074а
Дата рассмотрения: 19.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" щодо забезпечення виконання Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла"

У законопроекті пропонується з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відшкодовувати кошти за вкладами учасникам Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла в розмірі вкладу (без обмежень граничного розміру відшкодування) у разі прийняття рішення Національним банком України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що "понад 650 сімей, чиї власні кошти та кошти державної підтримки накопичені на поточних банківських рахунках, можуть так і не отримати омріяне житло у зв'язку з віднесенням окремих банків до категорії неплатоспроможних".

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним висловити такі зауваження.

У законопроекті пропонується відшкодовувати з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб учасникам Державної цільової соціально - економічної програми будівництва (придбання) доступного житла кошти в розмірі вкладу без обмежень граничного розміру відшкодування. Натомість згідно з чинними вимогами статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" таке ж відшкодування вкладникам банку здійснюється у розмірі 200000 гривень. Запровадження такої норми містить певні фінансові ризики для Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки потребуватиме значних коштів для її виконання. Зауважимо, що згідно з вимогами ч. 3 статті 19 вищезазначеного Закону "мінімальний обсяг коштів Фонду не може бути нижчим за 2,5 відсотка від суми гарантованих Фондом коштів вкладників у межах суми відшкодування з урахуванням суми зборів з учасників Фонду, які мають надійти протягом наступного кварталу". До того ж у червні поточного року Національний банк України вже виділив Фонду кредит в розмірі 4.2 млрд. гривень для здійснення виплат за вкладами неплатоспроможних банків.

Звертаємо увагу на те, що Пояснювальна записка до законопроекту не містить інформації щодо загального обсягу вкладів учасників Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла, який буде відшкодовуватися у разі прийняття законодавчих пропозицій.

Крім того, слід зауважити, що поданим законопроектом надаються переваги у відшкодуванні вкладів, серед всіх вкладників банків, саме учасникам Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла, оскільки таким вкладникам відшкодування має здійснюватися без обмежень у повному обсязі їх вкладу, що, певною мірою, є соціально несправедливим. Адже певна частина громадян заощаджувала на своїх банківських рахунках кошти, наприклад, для оплати навчання дітей, лікування у таких же банківських установах, що були віднесені до неплатоспроможних, і мають право на отримання від Фонду відшкодування втраченого вкладу тільки у розмірі 200000 гривень.

Опрос