Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно отмены некоторых норм пенсионной реформы касательно страхового стажа, пенсионного возраста и перерасчета пенсий

Заключение к проекту закона Украины от 30.01.2014 № 4063
Дата рассмотрения: 04.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо скасування деяких норм пенсійної реформи стосовно страхового стажу, пенсійного віку та перерахунку пенсій" (N 4063 від 30.01.2014 р.)

У законопроекті пропонується переглянути умови пенсійного забезпечення, що здійснюється як на загальних засадах, так і за спеціальним законодавством. Зокрема, передбачається відновити право жінок щодо виходу на пенсію у 55 років; застосовувати в розрахунку пенсії та її перерахунку у зв'язку з набуттям додаткового стажу середню заробітну плату на одну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; зменшити період страхового стажу, необхідний для призначення мінімальної пенсії за віком та пенсії по інвалідності; відновити право на перерахунок пенсії для працюючих пенсіонерів у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та осучаснення пенсій після двох років з дня їх призначення із врахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року перерахунку та ін.

Головним управлінням вже надавався висновок до аналогічного законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов пенсійного забезпечення громадян" N 2934 від 25.04.2013 р. Тому, погоджуючись з необхідністю вдосконалення пенсійного законодавства, вважаємо за доцільне зазначити, що у проекті передбачено перегляд лише окремих елементів чинної на цей час системи пенсійного забезпечення громадян. Між тим коригування системи пенсійного забезпечення в Україні має базуватися на комплексному аналізі ефективності функціонування пенсійної системи у період після запровадження змін, передбачених Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Крім питань, окреслених у законопроекті, це має стосуватися також ефективності запровадження підвищення пенсійного віку для всіх жінок та чоловіків, які є державними службовцями, виправданості підвищення нормативної тривалості страхового стажу для призначення пенсії за віком, ефективності формування та використання бюджету Пенсійного фонду тощо. З урахуванням проведеного аналізу необхідно вносити лише такі зміни, які сприятимуть реальному вдосконаленню функціонування пенсійної системи, наповнюваності бюджету Пенсійного фонду, а головне - покращенню матеріального становища одержувачів пенсій.

При цьому важливо враховувати, що розробка Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", запровадження відповідних змін у пенсійній системі, від частини яких у законопроекті пропонується відмовитися, були зумовлені існуючими і на той час незадовільними умовами соціального захисту пенсіонерів та низьким рівнем пенсійних виплат. Як свідчить аналіз, у законопроекті не передбачається комплексне вирішення багатьох проблем технічного характеру, що виникають при поверненні до попередніх умов пенсійного забезпечення. Зокрема, це стосується забезпечення реалізації права на пенсію жінок, які досягли віку 55 років у період з дати набранням чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", відновлення права на пенсію чоловіків - державних службовців, які досягли віку 60 років та яким, у зв'язку з підвищенням пенсійного віку, пенсії не були призначені; не визначено заходи щодо порядку перерахунку пенсій, призначених за післяреформений час із застосуванням середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії і т. ін.

Разом із тим, доцільність розгляду зазначеного законопроекту, на нашу думку, необхідно вирішувати з врахуванням сьогоднішнього економічного стану держави, потребою запобігання фінансовій кризи та створення передумов для економічного зростання в Україні, а також необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів, недопущення втрат бюджету та забезпечення соціальної підтримки громадян, виходячи з фінансових можливостей держави.

Опрос