Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в заключительные положения Земельного кодекса Украины (относительно изменения целевого назначения земельных участков в отдельных случаях)

Заключение к проекту закона Украины от 29.01.2014 № 4053
Дата рассмотрения: 15.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до прикінцевих положень Земельного кодексу України (щодо зміни цільового призначення земельних ділянок в окремих випадках)" (реєстр. N 4053 від 29.01.2014 р.)

У проекті пропонується включити до пункту 20 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України положення про запровадження на період до 1 січня 2017 року спрощених умов щодо зміни цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення при переводі їх у категорію земель житлової чи громадської забудови. Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є "спрощення процедури зміни цільового призначення земельних ділянок з категорії земель сільськогосподарського призначення для колективного чи індивідуального садівництва на категорію земель житлової чи громадської забудови".

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне зауважити наступне.

1. У Пояснювальній записці варто було б обгрунтувати, чому саме до 1 січня 2017 року має діяти запропонований порядок зміни цільового призначення земельних ділянок при переводі їх з категорії земель сільськогосподарського призначення, наданих для ведення індивідуального або колективного садівництва, в категорію земель житлової чи громадської забудови. На наш погляд, всі уточнення процедури зміни цільового призначення земель у відповідних випадках не повинні обмежуватися у часі. Адже розвиток садівництва в Україні передбачений у законодавстві, зокрема, у Земельному кодексі України, який зафіксував право громадян України на отримання із земель державної та комунальної власності безоплатно у власність або в оренду земельні ділянки для ведення садівництва, передбачив їх використання для зведення необхідних будинків та господарських споруд тощо. У силу різних життєвих ситуацій зазначені будинки нерідко використовуються для постійного проживання. У такому разі виникає питання про легалізацію цього становища, зокрема, шляхом зміни цільового призначення відповідних земель, переводу їх у категорію житлової та громадської забудови, що створить умови для реєстрації громадянами свого фактичного місця проживання. А отже, оптимізація процедури зміни цільового призначення земельних ділянок має бути розрахована не на тимчасове, а на постійне застосування, адже вона буде стосуватися не тільки тих громадян, що вже є власниками відповідних земельних ділянок, а й тих, що набудуть таке право власності у майбутньому. За таких обставин, на нашу думку, питання подальшого вдосконалення процедури зміни цільового призначення відповідних земельних ділянок доцільно вирішувати у межах ст. 20 "Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок" Земельного кодексу України.

Звертаємо увагу на те, що питання надання власникам будинків, побудованих на земельних ділянках для садівництва, що використовують їх для постійного проживання, права реєструвати місце свого проживання у таких будинках, може вирішуватися не тільки на умовах зміни цільового призначення відповідних земель, а також шляхом безпосереднього визначення на законодавчому рівні права власників садових, дачних будинків реєструвати своє проживання на відповідній території. Зокрема, така пропозиція міститься у проекті за реєстр. N 2481 від 06.03.2013 р.

2. Звертаємо увагу на неузгодженість між назвою проекту, в якій йдеться про внесення змін до прикінцевих положень Земельного кодексу, та змістом проекту, в якому передбачені зміни до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України.

Також у запропонованій редакції абзацу першого нового пункту 20 Перехідних положень йдеться про "землі житлової чи громадянської забудови" у той час, як у абзаці "б" частини першої ст. 19 ЗК України згадуються "землі житлової та громадської забудови". У проекті застосовано термін "місцевий орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин", який не використовується у Земельному кодексі України та інших нормативно-правових актах. У відповідних випадках у законодавстві згадуються місцеві органи земельних ресурсів (статті 7 - 10 та інші Земельного кодексу України), територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів (Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 08.04.2011 р. N 445).

Опрос