Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в Закон Украины "О Конституционном Суде Украины" (относительно пересмотра заключений и решений Конституционного Суда Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 29.01.2014 № 4052
Дата рассмотрения: 18.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про Конституційний Суд України" (щодо перегляду висновків та рішень Конституційного Суду України) (реєстр. N 4052 від 29.01.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий проект, в якому до Закону України "Про Конституційний Суд України" (далі - Закон) пропонується внести низку змін, що стосуються деяких аспектів діяльності Конституційного Суду України (далі - Суд). Зокрема, у проекті пропонується надати Конституційному Суду України можливість переглядати прийняті ним раніше рішення.

Законопроект аналогічного змісту вже був зареєстрований у Верховній Раді України (N 3745 від 06.12.2013 р.) і розглядався в Головному управлінні. Оскільки даний законопроект має ті самі недоліки, що й законопроект N 3745, вважаємо за необхідне повторити зауваження, висловлені до цього законопроекту, та зазначити наступне:

1. Питання про можливість і доцільність перегляду актів органу конституційної юрисдикції загалом є досить дискусійним у сучасній юридичній науці. В реальній державно-правовій практиці різних країн така можливість надається відповідному органу лише у виняткових випадках. Наприклад, можливість перегляду рішень Конституційним Судом Республіки Молдова пов'язана з новими обставинами або зміною конституційних положень (ст. 72 Кодексу конституційної юрисдикції). У той же час ст. 63 Закону Азербайджанської Республіки про Конституційний Суд забороняє скасування, зміну чи будь-яке подальше офіційне тлумачення рішень Конституційного Суду. Це зумовлено самою природою відповідних органів, які мають приймати остаточні рішення, що не можуть бути оскаржені через будь-які механізми іншими органами державної влади.

Беручи до уваги те, що відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, поява можливості перегляду такого рішення Суду призведе до розбалансування правової системи та посилить у ній елемент невизначеності: адже поява такої можливості означатиме, що, наприклад, певний закон, який Судом уже визнано неконституційним, згодом (можливо, навіть через 15 або 20 років) може знов стати конституційним і несподівано "відновити" свою дію внаслідок перегляду рішення Суду про його неконституційність.

Законодавець, встановлюючи межі повноважень єдиного органу конституційної юрисдикції України, визначив у ст. 150 Конституції України юридичні властивості його рішень, які, зокрема, є остаточними і не можуть бути оскаржені (ч. 2). Остаточний характер рішення з питань конституційності та тлумачення означає, що питання повністю з'ясовано та не може бути переглянуто.

Опрос