Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Регламенте Верховной Рады Украины" (относительно запрещения голосования путем поднятия руки и обеспечения личного голосования народных депутатов Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 03.02.2014 № 4029-1
Дата рассмотрения: 20.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо заборони голосування шляхом підняття руки та забезпечення особистого голосування народних депутатів України)" (реєстр. N 4029-1 від 03.02.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, у якому пропонується внести до п. п. 1, 2 та 3 ч. 2 та ч. 5 ст. 37, та ч. 3 ст. 47 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент) зміни, в яких запропоновано уточнити, що голосування народних депутатів України за допомогою електронної системи відбувається "з використанням сенсорної клавіші", та скасувати приписи щодо можливості голосування шляхом підняття руки та прийняття процедурного рішення про визначення виду і способу голосування.

За результатами розгляду даного проекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Відповідно до положень чинного Регламенту (ч. 1 ст. 37) рішення Верховної Ради приймаються відкритим або таємним голосуванням у порядку, визначеному в ньому, а згідно з п. 2 ч. 2 ст. 37 Регламенту відкрите голосування може здійснюватися шляхом підняття руки (у разі відсутності технічної можливості голосування за допомогою електронної системи). Водночас у ч. 5 ст. 37 Регламенту передбачено, що Верховна Рада може прийняти процедурне рішення про визначення виду і способу голосування з питання, що розглядається, якщо вид і спосіб голосування не встановлені законом і Регламентом.

У проекті пропонується відмовитись від голосування шляхом підняття руки. З цього приводу необхідно зазначити, що голосування підняттям руки не є українським ноу-хау. Так, у парламенті Франції голосування підняттям рук є одним з чотирьох способів голосування, та застосовується для всіх випадків, окрім виборів і тих питань, для яких спеціально встановлений порядок публічного голосування. Взагалі, голосування підняттям руки як спосіб вираження волі депутатів є доволі поширеним в парламентській практиці європейських країн. Доречно звернути увагу, що в регламентних нормах голосування руками передбачено Угорщині, Румунії, Італії, Словакії, Болгарії тощо.

Тому запропоноване обмеження у виборі виду та способу голосування в парламенті є питанням доцільності. Однак проблема, на вирішення якої спрямовані вказані положення законопроекту, на наш погляд, знаходиться не стільки в площині нормативного забезпечення процедури голосування в парламенті (хоча правила голосування підняттям руки мали б бути більш деталізованими), скільки у дотриманні законодавства під час проведення певних голосувань у Верховній Раді. У разі прийняття запропонованих у проекті положень рішення у Верховній Раді будуть прийматися виключно відкритим голосуванням за допомогою електронної системи або таємним голосуванням шляхом подачі бюлетеня. Проте, у разі відсутності технічної можливості голосування за допомогою електронної системи народні депутати матимуть змогу застосовувати лише один вид голосування - таємний, що здійснюватиметься ними особисто шляхом подачі бюлетеня, відповідно до вимог ч. 4 ст. 37 Регламенту. Такий спосіб волевиявлення народних депутатів, на наш погляд, суттєво ускладнить процедуру прийняття поточних рішень парламенту, яких приймається дуже багато.

З урахуванням викладеного Головне управління вважає, що скасування можливості голосування у Верховній Раді України шляхом підняття рук може бути виправдане лише у тому випадку, якщо замість нього буде запропонований інший ефективний спосіб голосування, який парламент міг би застосувати у разі відсутності технічної можливості голосування за допомогою електронної системи. У той же час не викликатимуть принципових заперечень, наприклад, приписи, згідно з якими голосування шляхом підняття рук без належним чином засвідченої технічної неможливості голосування за допомогою електронної системи не допускається, а в разі проведення такого голосування його результати є недійсними.

Опрос