Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 6 Закона Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты" (относительно расширения круга лиц, являющихся участниками боевых действий)

Заключение к проекту закона Украины от 05.06.2014 № 4022а
Дата рассмотрения: 24.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (N 4022а від 05.06.2014 р.)

У законопроекті пропонується уточнити прийняте 6 травня 2014 року положення пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і включити до кола осіб, які належать до учасників бойових дій, резервістів, військовозобов'язаних та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, військовослужбовців Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які не тільки захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь в забезпеченні проведення антитерористичної операції, а й брали участь у забезпеченні її проведення. Пропонується також поширити цей статус на працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до участі в антитерористичній операції, у порядку, встановленому законодавством.

З приводу запропонованих змін Головне науково-експертне управління вважає за доцільне зазначити наступне.

Основною ознакою статусу учасника бойових дій законодавчо визначено участь особи у виконанні бойових завдань (стаття 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"). Крім того, змістовний аналіз положень статті 6 цього Закону, що встановлює категорії осіб, які належать до учасників бойових дій, свідчить про пов'язаність підстав надання такого статусу з їх безпосереднім перебуванням у зоні ведення бойових дій.

Тому вбачається помилковим включення резервістів та військовозобов'язаних до учасників бойових дій, оскільки в силу свого статусу вони не можуть брати участь у бойових діях. Слід зауважити, що резервісти проходять службу у військовому резерві, яка запроваджується з метою їх планомірної підготовки для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань особовим складом у мирний та воєнний час шляхом набуття та підтримання на належному рівні вмінь і навичок за військово-обліковою спеціальністю (стаття 26-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

Військовозобов'язані - громадяни України, які зараховуються у запас Збройних Сил України та інших військових формувань. Вони перебувають на військовому обліку в районних (міських) військових комісаріатах та відповідних органах інших військових формувань і призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Резервісти проходять підготовку та збори відповідно до програм у порядку, встановленому положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві (див. статті 27, 29 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

Для участі в бойових діях військовозобов'язані та резервісти мають бути призвані на військову службу у зв'язку з мобілізацією в порядку, визначеному Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Однак під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період статус військовозобов'язаних і резервістів змінюється на статус військовослужбовців з усіма притаманними цьому статусу правами і обов'язками, зокрема і щодо участі в бойових діях.

Таким чином, брати участь у бойових діях і отримувати статус учасників бойових дій резервісти і військовозобов'язані зможуть у статусі військовослужбовців, а отже включення їх до переліку осіб, які належать до учасників бойових дій, вважаємо необгрунтованим.

Опрос