Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения реализации полномочий Верховной Рады Украины при определении структуры Министерства внутренних дел Украины

Заключение к проекту закона Украины от 25.01.2014 № 4016
Дата рассмотрения: 04.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації повноважень Верховної Ради України при визначенні структури Міністерства внутрішніх справ України"

У законопроекті пропонується шляхом внесення змін до законів України "Про міліцію" та "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України" заборонити утворення спеціальних підрозділів міліції, військових частин спеціального призначення внутрішніх військ, спеціальних моторизованих військових частин міліції та інших спеціальних підрозділів, інакше як шляхом прийняття Верховною Радою України закону, у якому визначаються кількість особового складу, місце постійної дислокації, функції, повноваження та правовий статус спеціального підрозділу міліції або внутрішніх військ. У виключних випадках пропонується дозволити Кабінету Міністрів України створювати тимчасові спеціальні підрозділи міліції на термін не більше ніж три місяці. Зі спливом цього терміну таким тимчасовим спеціальним підрозділам міліції законом надається постійний статус або вони ліквідовуються.

Проаналізувавши вказаний законопроект, Головне науково-експертне управління звертає увагу на таке.

1. Відповідно до статті 85 Конституції України (пункт 22 частини першої) Верховній Раді України надано право затверджувати лише загальну структуру, функції і чисельність Міністерства внутрішніх справ.

Встановлення Верховною Радою України порядку утворення та ліквідації, а також чисельності окремих спеціальних підрозділів міліції та внутрішніх військ МВС України (тобто структурних підрозділів центрального органу виконавчої влади) було б виходом парламенту за межі повноважень, визначених для нього Основним Законом.

При цьому доречно послатися на правову позицію Конституційного Суду України, який у своєму Рішенні від 23 грудня 1997 року N 7-зп зазначив, що Верховна Рада України, приймаючи закони, не має права допускати невідповідностей щодо будь-яких положень, прямо закріплених в Конституції України (абз. 4 п. 1 мотивувальної частини), перерозподіл конституційної компетенції шляхом прийняття закону є можливим тільки шляхом внесення змін до Конституції України (абз. 22 п. 3 мотивувальної частини).

Тому в межах законодавчо визначеної загальної кількості особового складу та виділених на їх утримання коштів Державного бюджету положення про самостійні структурні підрозділи апарату міністерства затверджує керівник центрального органу виконавчої влади (у даному випадку - Міністр внутрішніх справ України). Ця ж особа призначає на посади та звільняє з посад керівників і заступників керівників відповідних підрозділів; вносить Кабінету Міністрів України подання про утворення в межах граничної чисельності державних службовців та працівників апарату міністерства і коштів, передбачених на утримання міністерства, ліквідацію, реорганізацію територіальних органів міністерства як юридичних осіб публічного права, затверджує положення про них утворює, ліквідовує, реорганізовує за погодженням з Кабінетом Міністрів України територіальні органи міністерства як структурні підрозділи апарату міністерства, що не мають статусу юридичної особи (див. пункти 6, 7, 9 статті 8 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади").

Опрос