Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно инвалидов, занимающихся независимой профессиональной деятельностью

Заключение к проекту закона Украины от 23.01.2014 № 4011
Дата рассмотрения: 24.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо інвалідів, які займаються незалежною професійною діяльністю" (N 4011 від 23.01.2014 р.)

У законопроекті пропонується звільнити від обов'язку сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування інвалідів, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу та займаються незалежною професійною діяльністю (зміни до законів України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), що, як зазначено у Пояснювальній записці до законопроекту, "сприятиме підвищенню соціальної захищеності даної категорії громадян шляхом їх самозайнятості".

Головне управління підтримує в цілому законодавчу пропозицію щодо забезпечення інвалідам можливості займатися незалежною професійною діяльністю. Проте вважає за доцільне висловити певні міркування щодо можливих наслідків запровадження добровільної участі даної категорії громадян у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, які слід враховувати при роз'ясненні змісту цієї норми у процесі її практичного застосування.

Насамперед слід зазначити, що на сьогодні всі особи (в тому числі й інваліди), які забезпечують себе роботою самостійно, - займаються незалежною професійною діяльністю, є застрахованими особами, у яких обов'язки платників єдиного внеску виникають з початку провадження відповідної діяльності. Єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, у розмірі 34,7 відсотка, який розподіляється: на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (4,3228 відсотка) та на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до солідарної системи (95,6772 відсотка). При цьому, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії (в тому числі по інвалідності) продовжувала працювати, вона має право на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати (доходу) та страхового стажу.

Умови набуття права та порядок перерахунку пенсій визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до норм зазначеного Закону, розмір пенсії залежить від розміру заробітної плати або доходу, з яких сплачуються страхові внески та тривалості страхового стажу, протягом якого вони сплачувалися. Несплата страхових внесків позбавляє права осіб на зарахування таких періодів до страхового стажу, необхідного для перерахування пенсії, оскільки існуюча на сьогодні солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування базується на засадах солідарності й субсидування та здійснення виплат пенсій і надання соціальних послуг за рахунок поточних надходжень коштів від працездатного населення до Пенсійного фонду України.

Опрос