Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" относительно составляющих судейского вознаграждения

Заключение к проекту закона Украины от 04.06.2014 № 4009а
Дата рассмотрения: 26.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо складових суддівської винагороди"

Законопроект, як це зазначено у Пояснювальній записці до нього, розроблений у зв'язку з необхідністю відновлення доплат за кваліфікаційні класи суддів. Для досягнення вказаної мети законопроектом пропонується внести зміни до статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон), відповідно до яких складові суддівської винагороди доповнюються кваліфікаційними класами суддів із одночасним вилученням із таких складових доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності.

За результатами розгляду поданого проекту Головне науково-експертне управління не може погодитися із його положеннями, з огляду на таке.

1. Перш за все, звертаємо увагу, що після прийняття у 2010 році нового Закону України "Про судоустрій і статус суддів" законодавець відмовився від існуючих до того часу кваліфікаційних класів суддів, які встановлювалися за результатами кваліфікаційної атестації суддів та суттєвим чином впливали на розмір їх заробітної плати. Наразі доплату за відповідні кваліфікаційні класи отримують лише судді, яким такі соціальні гарантії були встановлені на підставі законів України "Про судоустрій України" від 7 лютого 2002 року N 3018-III та "Про статус суддів" від 15 грудня 1992 року N 2862-XII, і які не можуть бути скасовані в силу приписів статті 126 Конституції України (див. Рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року N 19-рп/2004, від 11 жовтня 2005 року N 8-рп/2005, від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, від 11 березня 2010 року N 7-рп/2010 та ін.).

Не заперечуючи в цілому можливості відновлення системи кваліфікаційної атестації суддів (а отже, і доплат за кваліфікаційні класи), вважаємо, що внесення лише фрагментарних змін до статті 129 Закону, якою передбачаються складові суддівської винагороди, навряд чи буде достатнім. На наш погляд, для досягнення мети, про яку йдеться у супровідних документах до законопроекту, потрібні комплексні зміни до законодавства про судоустрій і статус суддів, які врегульовуватимуть завдання та підстави кваліфікаційної атестації, види кваліфікаційних класів, порядок присвоєння та строки перебування судді у кваліфікаційному класі, порядок анулювання чи зниження присвоєного кваліфікаційного класу (наприклад, у разі притягнення судді до дисциплінарної відповідальності) тощо. У протилежному випадку запропоновані у проекті зміни лише утруднять практичне застосування положень чинного Закону.

2. Не можна також погодитися із пропозицією законопроекту щодо позбавлення суддів доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності (зміни до частини сьомої статті 129 Закону). Така доплата передбачена для державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, тому її скасування для суддів виглядатиме дискримінаційним. Адже за своєю природою діяльність судді є різновидом державної служби.

Опрос