Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно нарушения права на защиту)

Заключение к проекту закона Украины от 14.01.2014 № 3880
Дата рассмотрения: 23.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо порушення права на захист)"

Необхідність прийняття даного проекту обґрунтовується у Пояснювальній записці до нього тим, що стаття 374 Кримінального кодексу України (далі - КК) передбачає перебування під кримінально-правовою охороною від порушення права на захист лише підозрюваного та обвинуваченого у вчиненні злочину в межах кримінального провадження. У той же час, виходячи зі змісту статті 59 Конституції України (якою передбачається конституційне право кожного на вільний вибір захисника своїх прав), має бути встановлено більш широке коло осіб, чиє право на захист повинно перебувати під кримінально-правовою охороною КК.

Для досягнення вказаної мети законопроектом пропонується частину першу статті 374 КК викласти у новій редакції, відповідно до якої передбачається кримінальна відповідальність за "недопущення чи ненадання своєчасно захисника, а також інше грубе порушення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, свідка, підозрюваного, обвинуваченого на захист, вчинене слідчим, прокурором або суддею".

За результатами розгляду поданого проекту Головне науково-експертне управління не може погодитися із його положеннями з огляду на таке.

1. Перш за все слід зазначити, що у законопроекті не враховано ступінь суспільної небезпечності наслідків недопущення чи ненадання своєчасно захисника, а також вчинення іншого грубого порушення права особи на захист під час кримінального провадження, який визначається чинним Кримінальним процесуальним кодексом України (далі - КПК), та під час розгляду справ про адміністративні правопорушення в порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Зокрема, вчинення вказаних злочинних діянь слідчим, прокурором або суддею під час кримінального провадження може, наприклад, призвести до незаконного засудження невинуватої особи; призначення покарання, яке не відповідає рівню суспільної небезпечності вчиненого злочину, у тому числі й довічного позбавлення волі; незастосування примусових заходів медичного характеру до особи, яка явно є неосудною, та призначення їй покарання за вчинення злочину тощо. У той же час, "найтяжчим" адміністративним стягненням відповідно до статей 24, 32 КУпАП є адміністративний арешт, який призначається судом (лише у виняткових випадках) за окремі правопорушення на строк до 15 діб.

З огляду на це вважаємо юридично некоректним встановлення однакової відповідальності за вчинення діянь, про які йде мова у проекті, в межах кримінального провадження та при розгляді справ про адміністративні правопорушення, тим більше, що частиною другою статті 374 КК за кваліфікований вид порушення права на захист передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Опрос