Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 21 Закона Украины "О свободе совести и религиозных организациях" (относительно обеспечения права религиозных организаций и граждан на беспрепятственное проведение религиозных обрядов и церемоний)

Заключение к проекту закона Украины от 15.01.2014 № 3868-1
Дата рассмотрения: 27.01.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 21 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" (щодо забезпечення права релігійних організацій та громадян на безперешкодне проведення релігійних обрядів та церемоній)" (реєстрац. N 3868-1 від 15.01.2014 р.)

У альтернативному законопроекті пропонується уточнити порядок проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій, зокрема надати можливість їх проведення в місцях мирних зібрань громадян, а також на зустрічах народних депутатів України з виборцями. Крім того, передбачається замінити передбачений чинним Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" дозвіл відповідних місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад на проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій на завчасне повідомлення цих органів про їх проведення. Як зазначається у Пояснювальній записці, "метою законопроекту є забезпечення права релігійних організацій та громадян на безперешкодне проведення релігійних обрядів та церемоній у місцях мирних зібрань громадян" (п. 2).

Головне науково-експертне управління висловлює щодо цього законопроекту такі зауваження і пропозиції.

1. Положення, яким передбачається можливість безперешкодного проведення богослужінь, релігійних обрядів церемоній та процесій "у місцях мирних зібрань громадян", а також "на зустрічах з народними депутатами України за ініціативою народних депутатів України", виглядає дещо дискусійним і потребує виваженого підходу. Адже мирні зібрання громадян (як і зустрічі з народними депутатами України), які проводяться здебільшого за ініціативою політичних партій, мають, як правило, політичну спрямованість, тому проведення таких богослужінь, релігійних обрядів церемоній та процесій у місцях мирних зібрань громадян та на зустрічах з народними депутатами України може розцінюватися як участь релігійних організацій у політичній діяльності. У зв'язку з цим звертаємо увагу, що Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації" обмежує можливість участі релігійних організацій у політичній діяльності. Зокрема у статті 5 цього Закону передбачено, що "релігійні організації не беруть участі у діяльності політичних партій і не надають політичним партіям фінансової підтримки, не висувають кандидатів до органів державної влади, не ведуть агітації або фінансування виборчих кампаній кандидатів до цих органів" (частина восьма статті 5).

З іншого боку, слід враховувати, що в Україні нині існує 55 різних релігій, які відповідно до частини п'ятої статті 5 вищезазначеного Закону є рівними перед законом, що певною мірою ускладнюватиме застосування цієї норми на практиці.

Опрос