Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 9 Закона Украины "О местном самоуправлении" (относительно местных инициатив)

Заключение к проекту закона Украины от 25.12.2013 № 3824
Дата рассмотрения: 24.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо місцевих ініціатив) (реєстр. N 3824 від 25.12.2013 р.)

У поданому законопроекті пропонується внести до статті 9 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон) зміни щодо удосконалення процесу реалізації місцевих ініціатив. Зокрема, пропонується передбачити 30-денний строк на збір підписів; визначити, що кількість громадян, які підтримують місцеву ініціативу, повинна бути не менше 3 % від загальної кількості громадян, які зареєстровані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці; встановити строк розгляду місцевої ініціативи на пленарному засіданні ради та деякі інші новели.

За результатами аналізу поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне висловити наступні зауваження та пропозиції:

1. Головне управління погоджується з необхідністю певного удосконалення положень Закону щодо місцевих ініціатив. Проте, запропонований проект містить низку положень, які або мають дискусійний зміст, або виглядають зайвими, оскільки ними невиправдано обмежуються можливості органів місцевого самоврядування самостійно регулювати відповідні питання.

Зокрема, проектом встановлюється вимога обов'язкової підтримки місцевої ініціативи підписами не менше 3 відсотків від загальної кількості громадян України, які зареєстровані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. На думку Головного управління, ця вимога є надмірною і буде перешкоджати внесенню до органів місцевого самоврядування тих місцевих ініціатив, які хоча й стосуються інтересів порівняно невеликої кількості громадян (наприклад, з питань облаштування окремих вулиць чи прибудинкових територій у місті), але також не повинні залишатись поза увагою органів самоврядування.

Прикладом зайвої регламентації можуть служити положення про встановлення 30-денного терміну для збирання підписів під місцевою ініціативою (абз. 2 частини 2 статті 9 Закону в редакції проекту) або припис, яким визначається, хто саме буде доповідати при розгляді місцевої ініціативи на пленарному засіданні відповідної місцевої ради (абз. 2 частини 3 статті 9 в редакції проекту).

2. Спостерігається внутрішня змістовна суперечність між абзацом першим (за яким порядок внесення місцевої ініціативи визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади) та абзацом третім частини 2 статті 9 (в редакції проекту), де йдеться про місцеву ініціативу, яка вноситься на розгляд ради в "установленому цим Законом порядку".

3. У проекті не пропонується оновлення змісту частини 4 ст. 9 Закону, в якій йдеться про те, що рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади. Разом з тим, згідно з ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення, однією з форм чого є їх офіційне оприлюднення (ч. 5 цієї ж статті). При цьому Закон не врегульовує більшості важливих питань оприлюднення правових актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а їх регулювання на підзаконному рівні (про що йдеться в чинній редакції Закону та повторюється в проекті), на наш погляд, не є правильним.

4. У законопроекті пропонується змінити суб'єктів права внесення місцевої ініціативи ("членів територіальної громади" на "громадян України, які є дієздатними, досягли 18 років та зареєстровані в установленому порядку на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці"). Такий підхід викликає сумніви з точки зору відповідності Конституції України, адже Основний закон передбачає, що іноземці та особи без громадянства мають такі ж права як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами та міжнародними договорами України. Відповідно і в чинних положеннях Закону, до якого пропонуються зміни, йдеться про "жителів, які постійно проживають на території адміністративно-територіальної одиниці". Крім цього, залучення до вирішення питань місцевого значення не тільки громадян певної держави, але і громадян інших держав, які перебувають в державі на законних підставах, є поширеною європейською практикою. Особливо це стосується випадків, коли йде мова про місцеві соціальні чи освітні питання, питання організації дозвілля, захисту довкілля, організації учбового процесу чи виховання дітей, тощо.

Опрос