Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно определения базы налогообложения при начислении заработной платы

Заключение к проекту закона Украины от 25.12.2013 № 3823
Дата рассмотрения: 19.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо визначення бази оподаткування при нарахуванні заробітної плати" (N 3823 від 25.12.2013 р.)

У законопроекті пропонується встановити, що нараховані до оподаткування доходи у формі заробітної плати не можуть бути нижчими середньої заробітної плати визначеної окремо за видом економічної діяльності та займаною посадою за регіонами центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Підтримуючи загалом покладену в основу законопроекту ідею щодо легалізації заробітної плати в Україні, Головне управління вважає за доцільне звернути увагу на наступні обставини.

1. Заробітна плата для цілей Податкового кодексу - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом (пп. 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 Кодексу). Відповідно податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб (юридична особа, самозайнята особа) зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок на доходи фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, (пп. 14.1.180 пункту 14.1 статті 14). Таким чином, до бази оподаткування може бути віднесений реально отриманий та відповідним чином зафіксований дохід.

Відносини ж із виплати/отримання заробітної плати є предметом регулювання Закону України "Про оплату праці" та інших нормативно-правових актів, виданих на його виконання. Тому встановлення у Податковому кодексі вимоги щодо "нарахованої бази оподаткування не нижче середньої заробітної плати за видом економічної діяльності та займаною посадою за регіонами" (як пропонується у проекті) повинно випливати із відповідних приписів саме Закону України "Про оплату праці". Проте такі зміни у проекті не передбачені.

2. У проекті пропонується доповнити Кримінальний кодекс України (далі - КК) новою статтею 175-1, якою встановити кримінальну відповідальність за ухилення від укладення трудового договору. З такою пропозицією навряд чи можна погодитися з огляду на таке.

Запропоновані до криміналізації такі діяння, як використання праці працівників на підприємстві, установі, організації незалежно від форми власності або особою, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи 1) без укладання трудового договору, або 2) зі заниженням заробітної плати в трудовому договорі, а так само 3) внесення неправдивих відомостей щодо займаної посади до трудового договору, самі по собі, без заподіяння істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі, в силу вимог частини другої статті 11 КК не досягають рівня суспільної небезпеки, щоб визнаватися злочином.

Опрос