Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О землях энергетики и правовом режиме специальных зон энергетических объектов" (относительно санитарно-защитных зон атомных станций)

Заключение к проекту закона Украины от 20.12.2013 № 3808
Дата рассмотрения: 25.01.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" (щодо санітарно-захисних зон атомних станцій) (реєстр. N 3808 від 20.12.2013 р.)

У проекті пропонується внести зміни до Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів", якими встановлюється відсильна норма, за змістом якої регулювання вимог щодо встановлення розмірів і меж санітарно-захисних зон атомних електростанцій та особливого режиму їх територій, а також обмежень щодо розміщення об'єктів у межах таких зон мають визначатися Законом України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку". Метою проекту є усунення суперечностей між окремими положеннями вказаних законів та приведення у відповідність до Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" (як базового у сфері ядерної енергетики) положення щодо визначення організаційних та правових засад об'єктів, які знаходяться у санітарно-захисних зонах ядерної установки або об'єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами та не пов'язані з їх діяльністю, та в частині встановлення розмірів і меж санітарно-захисних зон ядерних установок, до яких відносяться атомні електростанції.

Головне управління, проаналізувавши проект, у цілому підтримує пропозицію щодо усунення суперечностей між вказаними законами та визначення у Законі України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" правового режиму регулювання санітарно-захисних зон атомних електростанції, які відносяться до ядерних установок.

Разом з тим варто відмітити, що чинна редакція статті 19 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів", нова редакція якої пропонується у проекті, більш детально регулює питання визначення розмірів і меж санітарно-захисних зон атомних електростанцій. Зокрема, у частинах 4 - 5 цієї статті передбачено, що розмір і межі санітарно-захисної зони визначаються проектом спорудження атомної електростанції; межі таких зон встановлюються на місцевості за проектами землеустрою та позначаються попереджувальними знаками встановленого зразка. Між тим у частині 4 статті 45 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", у відповідність із якою пропонується привести вказаний Закон, встановлено, що "розміри і межі зазначених зон визначаються у проекті згідно з нормами, правилами і стандартами у сфері використання ядерної енергії. Із останнього виходить, що мова йде лише про проект будівництва атомної електростанції, питання ж регулювання проектів землеустрою у цьому випадку залишається поза увагою Закону. Проте Закон України "Про землеустрій" містить вимоги до проектів землеустрою при відведенні земельних ділянок для встановлення меж санітарно-захисних зон (абзац 14 ч. 3 ст. 50 Закону), що вимагає відповідного внесення змін до статті 45 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".

Крім того, частина третя статті 45 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" визначає, що у місцях розташування ядерної установки чи об'єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, встановлюються не лише санітарно-захисна зона, про яку мова йде й проекті, а й зона спостереження. Правове регулювання зони спостереження передбачено також і у статті 20 Закону "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів". Однак змін до цієї статті у проекті не передбачено.

Опрос