Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об общей численности органов прокуратуры Украины

Заключение к проекту закона Украины от 19.12.2013 № 3783
Дата рассмотрения: 30.01.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про загальну чисельність органів прокуратури України"

Метою поданого законопроекту, як це зазначено у Пояснювальній записці до нього, є приведення законодавства у відповідність до Конституції України, а також наближення національної правової системи до високих стандартів правової держави та принципів верховенства права, тобто гарантування конституційних прав та свобод людини і громадянина.

Для досягнення цієї мети у проекті пропонується визначити та затвердити окремим законодавчим актом загальну чисельність органів прокуратури України у кількості 10000 осіб, у тому числі 8000 прокурорів, 1000 державних службовців та 1000 службовців та працівників. У зв'язку з цим водночас запропоновано внести необхідні зміни до статті 13 Закону України "Про прокуратуру".

Головне науково-експертне управління, погоджуючись із основною ідеєю законопроекту, одночасно вважає за необхідне звернути увагу на таке.

1. У частині третій статті 13 чинного Закону України "Про прокуратуру" наразі встановлено, що штатна чисельність органів прокуратури України в межах фонду заробітної плати затверджується Генеральним прокурором України. Таким чином чисельність органів прокуратури в Україні нині залежить не від рівня злочинності, необхідності захисту інтересів держави та громадянина, а від фонду заробітної плати.

Зазначене вище положення, відповідно до якого Генеральному прокурору надано право визначати кількісний склад органів прокуратури, на нашу думку не узгоджується з приписами Конституції України (пункт 22 частини першої статті 85), згідно з якими чисельність та структуру органів правоохоронного і військового сектору держави затверджує Верховна Рада України.

У контексті реформування системи кримінальної юстиції України запровадження для формування органів прокуратури такого ж принципу, який наразі існує щодо Збройних Сил України, інших військових формувань та МВС України, є одним із важливих шляхів парламентського контролю за їх діяльністю. Тому, на нашу думку, чисельність органів прокуратури також повинна затверджуватись Верховною Радою України, як це й пропонується у даному законопроекті.

2. Попри те, що загальна ідея законопроекту заслуговує на підтримку, запропонована у ньому чисельність органів прокуратури України видається необгрунтовано заниженою та такою, що не відповідає обсягу повноважень, покладених на прокуратуру Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України (далі - КПК), Законом України "Про прокуратуру" та іншими законодавчими актами.

Опрос