Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" (относительно должностного оклада судей)

Заключение к проекту закона Украины от 17.12.2013 № 3768
Дата рассмотрения: 18.12.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів"

Даний законопроект, як це зазначено у Пояснювальній записці до нього, спрямований на збалансування державного бюджету та уникнення додаткових видатків державного бюджету на оплату праці суддів в обсязі близько 0,6 млрд. гривень, джерела покриття яких відсутні. Для досягнення цієї мети законопроектом пропонується виключити абзац п'ятий частини третьої статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", яким передбачається збільшення посадового окладу судді місцевого суду до 12 мінімальних заробітних плат з 1 січня 2014 року.

За результатами розгляду законопроекту, Головне науково-експертне управління вважає за необхідне звернути увагу на таке.

1. Відповідно до приписів частини першої статті 126 Конституції України незалежність суддів гарантується Конституцією і законами України.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 3 червня 2013 року N 3-рп/2013 (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці) зазначив, що в Основному Законі України незалежність як складова конституційного статусу особи та її професійної діяльності визначена лише стосовно суддів і забезпечується, зокрема, державним фінансуванням та належними умовами для функціонування судів і діяльності суддів шляхом визначення у Державному бюджеті України окремо видатків на утримання судів (частина перша статті 130). Гарантіями незалежності суддів є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці.

Приймаючи Закон України "Про судоустрій і статус суддів", держава взяла на себе зобов'язання забезпечити поетапне збільшення посадових окладів суддів місцевих судів, визначивши строки та розміри такого збільшення. Зокрема, згідно з вимогами частини третьої чинної нині статті 129 вказаного Закону передбачено поетапне збільшення розміру посадового окладу судді місцевого суду з 1 січня 2014 року - до 12 мінімальних заробітних плат, а з 1 січня 2015 року - до 15 мінімальних заробітних плат.

Запропоновані проектом законодавчі новели суперечитимуть зазначеним вище конституційним приписам та свідчитимуть про непослідовність державної політики стосовно належного та якісного забезпечення діяльності суддів.

Опрос