Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об органах самоорганизации населения"

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2013 № 3704-1
Дата рассмотрения: 05.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про органи самоорганізації населення" (нова редакція) (реєстр. N 3704-1 від 11.12.2013 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий законопроект, у якому пропонується нова редакція Закону України "Про органи самоорганізації населення" (далі - Закон). Поданий законопроект є доопрацьованим варіантом законопроекту N 2108 від 21.02.2008 р., що подавався до Верховної Ради України минулого скликання та на який Головне управління вже надавало свої зауваження та пропозиції (висновок від 01.07.2008 р.). Верховна Рада України розглянула зазначений законопроект 07 вересня 2008 року, проект не був прийнятий. У даному законопроекті враховано тільки незначну кількість висловлених раніше зауважень, і його текст мало чим відрізняється від попереднього варіанта, не прийнятого парламентом. З огляду на це Головне управління змушене повторити більшість своїх попередніх зауважень, а також висловити свою позицію щодо змісту деяких нових положень, які з'явились у тексті проекту.

За результатами розгляду даного проекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Перш за все викликає сумніви запропонований порядок створення органів самоорганізації населення (надалі - ОСН). У новій редакції Закону (як і в чинній його редакції), по суті, встановлюється обов'язок сільської, селищної, міської, районної у місті ради надати дозвіл на створення ОСН у разі ініціювання даного питання громадянами. Адже згідно з проектом відповідна рада може відмовити у наданні такого дозволу лише за умови, якщо "ініціювання створення ОСН було здійснено з порушенням вимог, встановлених цим Законом" (ч. 5 ст. 12 проекту).

Зазначене положення, на наш погляд, не повною мірою відповідає ч. 6 статті 140 Конституції України, яка закріплює дозвільний, а не повідомний характер утворення ОСН. Зокрема, в ній визначено, що сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші ОСН і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна. З наведеного конституційного припису випливає, що прийняття рішення щодо необхідності і доцільності створення ОСН належить виключно до компетенції відповідної місцевої ради. Це пояснюється тим, що Конституція України пов'язує створення ОСН з можливістю наділення їх частиною власної компетенції, фінансів, майна відповідної ради, що не у всіх випадках може бути доцільним.

Опрос