Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно делегирования органам местного самоуправления полномочий в проведении государственной регистрации права аренды земельных участков сельскохозяйственного назначения

Заключение к проекту закона Украины от 22.11.2013 № 3677
Дата рассмотрения: 13.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо делегування органам місцевого самоврядування повноважень у проведенні державної реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення" (реєстр. N 3677 від 22.11.2013 р.)

У законопроекті пропонується надати "посадовим особам органів місцевого самоврядування, як спеціальним суб'єктам" право здійснювати державну реєстрацію договорів оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення. Відповідні зміни пропонується внести до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Як зазначено у Пояснювальній записці, даний проект розроблено з метою "полегшення умов для реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, насамперед для громадян, які проживають у сільській місцевості та через похилий вік та нестабільний стан здоров'я не можуть самостійно їздити у районні центри".

Головне управління, проаналізувавши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження.

1. У законопроекті (пункт 1 частини першої розділу I проекту) не враховано, що органи місцевого самоврядування не входять до системи органів державної реєстрації прав, визначеної ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Також не взято до уваги (пункт 2 частини першої розділу I проекту), що за своїм статусом посадові особи органів місцевого самоврядування не є державними службовцями і на них не поширюється дія Закону України "Про державну службу".

2. Не є прийнятною спроба вивести визначення вимог до осіб, які пропонуються у якості державних реєстраторів, за межі дії Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" переорієнтувавши на таке визначення інші закони, зокрема, Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Слід врахувати, що державні реєстратори мають відповідати певним кваліфікаційним вимогам, які можуть визначатися тільки спеціальним законом (Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"), а не законом, що встановлює загальні вимоги щодо посадових осіб органів місцевого самоврядування (Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування").

3. Звертаємо увагу на те, що якщо у частині першій проекту згадуються посадові особи органів місцевого самоврядування без обмеження складу цих органів, то за змістом другої частини розділу I проекту йдеться вже про покладання функцій державного реєстратора щодо реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення лише на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад (зміни до частини першої ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Очевидно, що у частині першій та другій розділу I проекту слід було б однаково визначити належність до відповідних органів посадових осіб, що мають здійснювати функції державного реєстратора.

Опрос