Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О городах - спутниках промышленных объектов

Заключение к проекту закона Украины от 21.11.2013 № 3673
Дата рассмотрения: 12.03.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

За дорученням Голови Верховної Ради України Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування розглянув на своєму засіданні 12 березня 2014 року проект Закону України "Про міста - супутники промислових об'єктів" (реєстр. N 3673 від 21.11.2013 р.), поданий народними депутатами О. Мирним та І. Мірошниченком.

Законопроектом, як вказано в його преамбулі, пропонується визначити правовий статус, організаційні та правові засади міст-супутників промислових об'єктів, а також основи соціально-економічного захисту населення таких міст.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у висновку від 10 лютого 2014 року N 16/3-108/3673 вважає, що ідея врегулювання в окремому законодавчому акті спеціального статусу міст - супутників промислових об'єктів не має під собою конституційного підґрунтя, оскільки Конституція України передбачає, що спеціальний статус, який визначається законами України, мають лише два міста в Україні - Київ та Севастополь (частина третя статті 133). Системний аналіз конституційних положень дає підстави вважати, що законами України не може встановлюватись спеціальний статус інших міст України.

Крім того, ознаки неконституційного має положення частини першої статті 4 законопроекту, відповідно до якої рішення про надання статусу міста - супутника промислового об'єкта приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України. Зазначене випливає з того, що повноваження Верховної Ради України виключно визначенні в Конституції України (частина друга статті 85) і не можуть бути розширені іншими законами. На даний час Основний закон України не містить повноважень Верховної Ради України щодо прийняття рішення стосовно надання статусу міста - супутника промислового об'єкта.

Разом з тим, Головне управління вказує на відсутність комплексного та вичерпного регулювання питань, визначених в преамбулі законопроекту.

Зокрема, законопроект містить значну кількість бланкетних норм, які відсилають до інших законодавчих актів. Крім того, що це ускладнює розуміння суті правових приписів та порушує принцип доступності чинного законодавства для громадян, законопроект відсилає до бюджетного та податкового законодавства, які не регулюють питання про які йдеться у законопроекті. При цьому, законопроектом не пропонується внесення змін до відповідних законодавчих актів.

З приводу пільгового режиму оподаткування Головне управління зазначає, що недостатність чи недосконалість правового регулювання цієї сфери суспільних відносин не повинна виправлятись шляхом запровадження особливого режиму їх регулювання в окремих населених пунктах чи адміністративно-територіальних одиницях. Такий підхід ставить під сумнів визначену в Конституції України (частина друга статті 2) унітарну форму державного устрою, веде до нерівності прав і можливостей громадян, які проживають у різних населених пунктах України.

Виходячи з вищенаведеного Головне управління вважає за доцільне за наслідками розгляду на пленарному засіданні відхилити законопроект.

Опрос