Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О городах - спутниках промышленных объектов

Заключение к проекту закона Украины от 21.11.2013 № 3673
Дата рассмотрения: 10.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про міста - супутники промислових об'єктів" (реєстр. N 3673 від 21.11.2013 р.)

У законопроекті пропонується визначити "правовий статус, організаційні та правові засади соціально-економічного розвитку міст - супутників промислових об'єктів, а також основи соціально-економічного захисту населення таких міст" (преамбула законопроекту).

Головне науково-експертне управління, розглянувши вказаний проект, вважає, що запропоновані новели не є обґрунтованими і викликають наступні зауваження:

1. Ідея врегулювання в окремому законодавчому акті спеціального статусу міст - супутників промислових об'єктів не має під собою конституційного підґрунтя. Адже Конституцією України передбачено, що спеціальний статус, який визначається законами України, мають лише два міста в Україні - Київ та Севастополь (ч. 3 ст. 133). Надання цим населеним пунктам передбаченого Конституцією спеціального статусу не пов'язано з наявністю в них промислових об'єктів, а зумовлено іншими комплексними чинниками. Системний аналіз конституційних положень дає підстави вважати, що законами України не може встановлюватись спеціальний статус інших міст України.

Крім того, має ознаки неконституційності положення ч. 1 ст. 4 проекту про те, що "рішення про надання статусу міста - супутника промислового об'єкта адміністративно-територіальної одиниці приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України". Адже повноваження парламенту вичерпно визначені в Основному законі України (ч. 2 ст. 85 Конституції України) і не можуть бути розширені звичайними законами. На даний час конституційні положення не містять повноважень Верховної Ради України, про які йдеться у законопроекті.

2. Прийняття нових первинних законодавчих актів доцільно здійснювати лише у випадках виникнення чи виділення певної самостійної сфери суспільних відносин, що не врегульована (недосконало врегульована) існуючими нормами права. Однак у даному проекті зроблена спроба охопити різнорідні суспільні відносини (адміністративно-територіальні, бюджетні, податкові, соціальні тощо), які вже регулюються відповідними галузями права. Такий підхід не є типовим для української системи законодавства, де застосовується принцип галузевого регулювання. На наш погляд, недостатність чи недосконалість правового регулювання певних суспільних відносин не повинна виправлятись шляхом запровадження особливого режиму їх регулювання в окремих населених пунктах чи адміністративно-територіальних одиницях.

3. Однією з важливих ознак закону як нормативно-правового акта вищої юридичної сили є комплексне вичерпне регулювання предмету регулювання.

В преамбулі проекту вказується, що Закон повинен визначити правовий статус, організаційні та правові засади соціально-економічного розвитку міст-супутників промислових об'єктів, а також основи соціально-економічного захисту населення таких міст. Проте запропонована редакція проекту не вирішує поставлених в преамбулі та ст. 2 проекту завдань.

Опрос