Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об освобождении Тимошенко Юлии Владимировны от дальнейшего отбывания наказания

Заключение к проекту закона Украины от 12.11.2013 № 3596
Дата рассмотрения: 14.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про звільнення Тимошенко Юлії Володимирівни від подальшого відбування покарання"

З метою "забезпечення інтеграції України в європейський політичний, економічний, правовий простір, а також забезпечення необхідних умов для підписання Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським союзом, на виконання рішення Європейського суду з прав людини" (як зазначається у Пояснювальній записці) у законопроекті пропонується звільнити Тимошенко Юлію Володимирівну від подальшого відбування покарання.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий проект, не може його підтримати з огляду на таке.

1. Відповідно до положень Конституції України (зокрема, статей 57 та 58) закони України є (за винятками, які прямо передбачені Конституцією) нормативно-правовими актами і регулюють найважливіші питання суспільного життя нормативного характеру. З огляду на це закон не може прийматися щодо однієї конкретно визначеної особи, а саме це пропонується у законопроекті.

2. У законопроекті фактично пропонується застосувати амністію до конкретно визначеної особи, тобто Ю. В. Тимошенко. Звертаємо увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 92 Конституції України амністія оголошується Законом України. Порядок та підстави її оголошення передбачені Кримінальним кодексом України та Законом України "Про застосування амністії в Україні". Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного Закону під амністією розуміється повне або часткове звільнення від відбування покарання певної категорії осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили. Тобто, амністія застосовується стосовно індивідуально невизначеної певної категорії осіб. Ці положення законодавства цілком узгоджуються із загальновизнаним (у тому числі і у зарубіжних країнах) розумінням амністії як виду звільнення від відбування покарання певних категорій засуджених. Саме цим (тобто своїм неперсоніфікованим характером) амністія відрізняється від помилування, яке також є звільненням засудженої особи від відбування покарання, але має суто персональний характер і застосовується до конкретно визначеної особи.

Запропонована у проекті "індивідуальна амністія" по суті є не чим іншим, як помилуванням, здійснення якого п. 27 ч. 1 ст. 106 Конституції України віднесено до компетенції Президента України. Верховна Рада України не може шляхом прийняття окремих законів наділяти себе повноваженнями, які не віднесені до її відання Конституцією України, і тим більш такими повноваженнями, які відповідно до Конституції належать Президенту України.

Опрос