Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в статью 1268 Гражданского кодекса Украины относительно принятия наследства

Заключение к проекту закона Украины от 07.11.2013 № 3573
Дата рассмотрения: 23.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення доповнень до статті 1268 Цивільного кодексу України щодо прийняття спадщини" (реєстр. N 3573 від 07.11.2013 р.), внесений народним депутатом України Ю. В. Вознюком

У проекті пропонується частину третю статті 1268 Цивільного кодексу України доповнити новим абзацом, згідно з яким спадкоємець, який постійно не проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, але фактично вступив у володіння спадковим майном, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. На думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, це сприятиме посиленню захисту інтересів спадкоємців під час прийняття спадщини.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за необхідне висловити щодо нього такі зауваження та пропозиції.

Згідно з частиною третьою статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку він не заявив про відмову від неї. Водночас відповідно до частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Подана пропозиція спрямована на поширення порядку спадкування, зазначеного у частині третій статті 1268 ЦК, на осіб, які не проживали зі спадкоємцем, але фактично вступили у володіння спадковим майном. Проте в законопроекті відсутнє визначення правових ознак вступу у фактичне володіння спадковим майном та жодним чином не передбачені способи забезпечення законних прав та інтересів інших спадкоємців. Крім того, ця пропозиція суперечить частині першій статті 1269 ЦК України.

Опрос