Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно волонтерской деятельности)

Заключение к проекту закона Украины от 14.11.2013 № 3549-1
Дата рассмотрения: 01.07.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо волонтерської діяльності)" (реєстр. N 3549-1 від 14.11.2013 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до законів України "Про волонтерську діяльність", "Про страхування", "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", які мають на меті "забезпечення ефективного регулювання правовідносин, що виникають в процесі провадження волонтерської діяльності в Україні, сприяння розвитку волонтерського руху в Україні, підвищення якості надання волонтерської допомоги".

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає за доцільне висловити щодо нього такі зауваження.

Слід звернути увагу на відсутність у Пояснювальній записці належного обґрунтування необхідності його прийняття. Це відображається в тому, що вона не містить аналізу чинного законодавства, який засвідчував би наявність у ньому проблемних питань. У цьому контексті певний сумнів викликає доцільність оновлення редакцій визначень термінів "волонтерська діяльність", "волонтерська допомога" та "волонтер". При цьому їх чинні редакції, на думку Головного управління, сформульовані більш вдало. Наприклад, у запропонованому визначенні терміна "волонтер - фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану, неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги" (підп. "а" п. 6 розд. I проекту) не вказується вік, з якого особа може займатися волонтерською діяльністю, що дозволяє зробити висновок про те, що волонтером може бути особа незалежно від віку. У зв'язку з цим звертаємо увагу, що відповідно до цивільного законодавства України особи у віці до вісімнадцяти років мають неповну дієздатність, а тому не можуть самостійно вчиняти правочини, крім дрібних побутових. Відтак є правові підстави вважати, що неповнолітня особа не може брати участь у волонтерській діяльності в якості волонтера. Зважаючи на це, чинна редакція визначення, за якою "волонтер - фізична особа, яка досягла вісімнадцятирічного віку і здійснює волонтерську діяльність на добровільній та безоплатній основі" цієї заміни не потребує.

Опрос