Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс гражданской защиты Украины (относительно усовершенствования мониторинга и мер по предупреждению возникновения чрезвычайных ситуаций)

Заключение к проекту закона Украины от 25.10.2013 № 3499
Дата рассмотрения: 29.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу цивільного захисту України (щодо удосконалення моніторингу та заходів із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій)" (реєстр. N 3499 від 25.10.2013 р.)

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що його метою є "удосконалення моніторингу надзвичайних ситуацій, пов'язаних із загрозою потенційно небезпечних об'єктів, та попередження руйнування покрівель великої площі у будівлях та будинках соціально-культурного та виробничого призначення з масовим перебуванням людей". У ньому, зокрема, вносяться зміни до Кодексу цивільного захисту України, які стосуються термінологічних визначень; повноважень центральних та місцевих органів виконавчої влади і аварійно-рятувальних служб у сфері цивільного захисту; завдань та обов'язків суб'єктів господарювання у відповідній сфері, а також функціонування автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.

За результатами розгляду законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за доцільне висловити наступне.

1. Викликають зауваження зміни до статті 2 Кодексу цивільного захисту України, що стосуються визначень таких термінів, як "об'єкт підвищеної небезпеки" та "потенційно небезпечний об'єкт". Вказані терміни не узгоджуються з аналогічними, що мають місце у базовому у сфері регулювання об'єктів підвищеної небезпеки Законі України "Про об'єкти підвищеної небезпеки", а внесення змін до цього Закону у проекті не передбачено (зокрема, щодо виявлення можливості виникнення надзвичайної ситуації за результатами прогнозування, чого немає у чинних визначеннях). Крім того, у проекті передбачається, що "об'єкт підвищеної небезпеки" і "потенційно небезпечний об'єкт" є об'єктами господарської діяльності, на яких можуть використовуватися чи використовуються небезпечні речовини, тоді як у чинній редакції поняття "об'єкта підвищеної небезпеки" (ст. 1 Закону "Про об'єкти підвищеної небезпеки") слово "можуть" відсутнє (це об'єкти, на яких використовуються, небезпечні речовини), що відрізняє це поняття від "потенційно небезпечного об'єкта".

Недостатньо обґрунтованою є і нова редакція поняття "техногенної безпеки", в якій основною новелою по суті є заміна поняття "відсутності ризику" на "прийнятний рівень ризику", з чим не можна повністю погодитися. На наш погляд, "відсутність ризику" є більш наближеною категорією до стану "безпеки".

2. У новій редакції п. 15 частини 1 статті 18 втрачається прив'язка визначального для поняття "об'єкти" словосполучення - "підвищеної небезпеки". Відповідне положення у новій редакції слід буде інтерпретувати як необхідність організації створення автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення на всіх об'єктах, що належать до сфери управління низки центральних органів виконавчої влади.

3. Вважаємо, що у чинній редакції варто залишити частину 3 статті 53 Кодексу щодо створення та функціонування "об'єктових системи оповіщення" на об'єктах з масовим перебуванням людей, що більш повно узгоджується з іншими положеннями цього Кодексу, аніж запропоновані зміни. Зокрема, у Кодексі не передбачено такого поняття, як "об'єктові автоматизовані системи", що пропонується запровадити у проекті. Зазначимо, що у Кодексі цивільного захисту України (п. 1 ч. 2 ст. 30) передбачається функціонування загальнодержавної, територіальних, місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій, спеціальних, локальних та об'єктових систем оповіщення. Функціонування ж "об'єктових автоматизованих систем" не передбачено.

Опрос